Türkiye'de siber zorbalık üzerine yapılan lisansüstü tezlerin içerik analizi
Content analysis of postgraduate theses on cyberbullying in Turkey
  1. Tez No: 772576
  2. Yazar: BÜŞRA BEGÜM EĞRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hayatın olağan akışı ile birlikte değişen ve gelişen teknolojinin yaşama entegre olması ve kullanıcıların bunu benimsemesi hızlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Bu hıza yetişmek isteyen ve uyum sağlayamayan çoğu birey ya siber zorba ya da siber mağdur olmuştur. Bu çalışmanın amacı siber zorbalık hakkında yapılan lisansüstü tezlerin içerik analizlerinin yapılmasıdır. Bu kapsamda YÖK ulusal tez merkezinde bulunan yüksek lisans, doktora ve tıpta uzmanlık tez türlerinden toplam 109 adet teze ulaşılmış ve içerik analizleri yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre en çok tez 2019 yılında, yüksek lisans tezi türündedir. Tezlerin büyük çoğunluğu Türkçe olarak yazılmıştır. En çok tez Ankara ve İstanbul Üniversitelerinde yapılmıştır. En çok tez Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı'nda yayınlanmıştır. Tez çalışmalarının en çok yapıldığı şehir İstanbul'dur. Tezlerde en çok siber zorbalık anahtar kelimesi kullanılmıştır. En çok nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Örneklem düzeyi olarak en çok lise öğrencileri seçilmiştir. Örneklem büyüklüğü olarak en çok 301-400 aralığı tercih edilmiştir. Örnekleme yöntemlerinden en çok seçkisiz/rastgele/tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Tezlerde en çok önceden hazırlanmış veri toplama araçları kullanılmıştır. Verilerin analizinde en çok T-Testi kullanılmıştır. Bağımlı değişkenlerde siber zorbalık ve siber mağduriyet, bağımsız değişkenlerde ise en çok cinsiyet değişkenleri kullanılmıştır. Tez yazarları en çok psikolojik danışman ve rehberlik öğretmenleridir. Tezlerin sonuçlarında en çok erkeklerin kızlara göre daha fazla siber zorbalık yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Tez önerilerinde ise en çok farklı örneklemler, örneklem grupları ve örnekleme yöntemleri kullanılmasına yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The integration of technology, which changes and develops with the ordinary flow of life, into life and the adoption of it by users has occurred quickly. Most individuals who want to keep up with this speed and cannot adapt have become either cyberbullies or cyber victims. The aim of this study is to analyze the content of postgraduate theses about cyberbullying. In this context, a total of 109 theses from master's, doctoral and medical specialization thesis types in the national thesis center of YÖK were reached and content analyzes were made. Qualitative research method was used in the study. According to the results of the research, the most theses are in the type of master's thesis in 2019. The majority of theses are written in Turkish. Most theses were done in Ankara and Istanbul Universities. The Most theses were published in the department of educational sciences. Mostly, the city where the thesis studies are carried out is Istanbul. The mostly keywords of cyberbullying were used in the theses. The mostly quantitative research model was used. The mostly high school students were chosen as the sample level. The mostly the range of 301-400 was chosen as the sample size. Random sampling method was used the most among the sampling methods. Mostly, pre-prepared data collection tools were used in theses. T-Test was mostly used in the analysis of the data. The mostly cyberbullying and cyber victimization were used in the dependent variables, and gender variables were used in the independent variables. The professions of thesis writers are psychological counselors and guidance teachers. In the results of the theses, most it was concluded that boys do cyberbullying more than girls. In the thesis proposals, the most suggestions for using different samples, sample groups and sampling methods are given.