Adjustment Techniques for mortality data and construction of a mortality table with respect to Turkish death statistics
Ölüm verileri için düzeltme teknikleri ve Türkiye ölüm istatistiklerine dayalı hayat tablosunun oluşturulması
- Tez No: 77259
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN MORALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bir hayat tablosu hayatta kalanların sayısını (lx), ölenlerin sayısını (dx), hayatta kalma olasılığını (px), ölüm olasılığını (&),. ani ölüm oranını (//«) ve ortalama kalan hayatı ( e" ) yaşlara göre gösteren fonksiyonlardan oluşur. Bu fonksiyonlara aktüeryal fonksiyonlar denir. Veri toplamada karşılaşılan sorunlar ve yanıltıcı beyanlar nedeniyle, teoride sürekli olan ve ani değişiklikler göstermemesi beklenen bu fonksiyonlar, ardışık değerleri arasında ani artışlar ve düşüşler gösterirler. Bu ani değişimlerin giderilmesi amacıyla elde edilen fonksiyon değerleri üzerinde düzeltmeler yapılması gereklidir. Bu tezde hayat tablolarının yapısından, nasıl oluşturulduklarından ve içerdikleri hatalardan kurtulmak için kullanılan düzeltme tekniklerinden bahsedilmiştir. Bu konulardan elde edilen bilgilerle 1989 ile 1994 yıllan arasındaki ölüm istatistikleri kullanılarak Türkiye hayat tabloları oluşturulmuştur. Bu tablolar oluşturulurken matematiksel düzeltme tekniği ve oskulatori enterpolasyondan yararlanılmıştır. Matematiksel düzeltme tekniği kullanılırken Gompertz kanunundan faydalanarak bu tekniğin işleyişi açıklanmıştır. Bir diğer uygulama oskulatori enterpolasyon kullanılarak yapılmıştır ve bu teknik kullanılırken King'in pivotsal değer formülünden ve King'in oskulatori enterpolasyon formülünden yararlanılmıştır. Son olarak bu iki teknik karşılaştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A mortality table comprises of the columns representing the number of survivors (4), number of deaths (dx), probability of living (px ), probability of dying (qx) within a o year, force of mortality (ux) and expected life (ex) with respect to each age in the range of the table. These can be regarded as functions of age and called“mortality (or actuarial) functions”. Although these functions are theoretically continuous and smooth, successive values show sudden peaks and ripples when they are directly calculated by census and / or death statistics due to some problems in collecting data and misguiding declarations. To smooth these sudden peaks and ripples, death statistics must be adjusted. In this thesis, structure of the life tables, how they are constructed, adjustment techniques are summarised and by using the death statistics between 1989 - 1994. Turkish life tables for male and female have been constructed. While this table was being formed, also mathematical graduation technique and osculatory interpolation were used. Mathematical graduation technique was used for giving knowledge about this techniques process. It was developed by using the Gompertz Law. Another application was done by using osculatory interpolation. In it, King pivotal value formula and King's osculatory interpolation formula were also used. Mathematical graduation technique and osculatory interpolation were compared in last part.