Design of an 8 bit general purpose microcontroller
  1. Tez No: 77260
  2. Yazar: NALAN ERDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında 8 bitlik genel amaçlı bir mikrodenetleyicinin Çok Büyük Ölçekli Tümleşik Devre Teknolojisiyle tasarlanması gerçekleştirilmiştir. Kullanılan tasarım tarzı tümden gelimdir. Tasarım sırasında, önce mikrodenetleyiciyi oluşturan temel bloklar ve bunların davranışları belirlenmiş, blokların mantıksal tasarımı yapılmıştır. Daha sonra, tasarlanan mantıksal devrelerin benzeşim çalışmaları yapılmıştır. Tüm birimlerin VLSI serimlerinin 1.6}o. CMOS çift metal teknolojisi ile hazırlanıp simüle edilmesinin ardından altbirimler mikrodenetleyiciyi oluşturmak üzere serim planında yerleştirilmiş ve simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis includes the design of an eight bit general purpose microcontroller and the conversion of the logical design into Very Large Scale Integrated (VLSI) Circuit layout. The design style is the top-down approach. After the general structure and ability of the microcontroller is described, the system blocks and the behaviour of these blocks are defined. Secondly the logical design is implemented in gate level and simulated by logic simulator. Finally, all of the subunits are converted into 1.6|i double metal CMOS VLSI layout and these units are simulated with analog and digital switch level simulator, individually and as a complete microprocessor.