Diyabetes mellitus hastalarında sol ve sağ ventrikül fonksiyonlarının Tei indeksi ve TAPSE ile değerlendirilmesi
Evaluation of left and right ventricular functions with Tei index and TAPSE in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 824823
  2. Yazar: SILA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLA KONCA DEĞERTEKİN, PROF. DR. BERKAY EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Diyabetes Mellitus, dünyadaki nüfusun hemen hemen %1-2' si üzerinde etkili olan ve yüksek kan şekeri ortak özelliğine sahip birçok bozukluğu tanımlayan bir hastalıktır. Son veriler çerçevesinde Türkiye' de hemen hemen 10 milyon insan diyabet hastalığıyla mücadele etmektedir. Diyabetli hastalarda kardiovasküler komplikasyonlar en önemli mortalite ve morbidite sebebidir. Diyabetin kardiyovasküler komplikasyonlarını ön görme amaçlı birçok parametre ve yöntem çalışılmıştır. Bu uzmanlık tezi çalışmasında, diyabetik hastalarda sol ve sağ ventrikül fonksiyonlarının ileri ekokardiyografi teknikleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM Bu çalışmada, 1 Ocak 2020 ile 30 Kasım 2022 tarihlerinde Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi, Endokrinoloji ve Kardiyoloji polikliniklerine başvuruda bulunan 750 hastanın verileri fiziki dosya ve Nucleus işletim sistemi üzerinden retrospektif olarak tarandı. Ayrıntılı sol ve sağ ventrikül transtorasik ekokardiyografik değerlendirmeleri yapılmış olan 39 Diyabetes Mellitus'lu ve 41 kronik hastalığı olmayan kontrol olmak üzere toplam 80 birey bu çalışmaya dahil edildi. SONUÇLAR Diyabetik hastaların yaş ortalamaları 67.4±9.9 iken; kontrol grubunun 66.7±10.1 idi. ROC eğrisi analizine göre; TAPSE 14.5 mm için %62 sensitivite ve %76 spesifisite, MPİ 0.47 için ise %72 sensitivite ve %63 spesifite ile Diyabetes Mellitus varlığını öngördüğü tespit edildi. Hem TAPSE'nin [p
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a disease that affects approximately 1-2% of the world population and expresses many disorders with the common feature of high blood glucose. According to the latest data, approximately 10 million people in Turkey are struggling with diabetes. Cardiovascular complications are the most important cause of mortality and morbidity in diabetic patients. Many parameters and methods have been studied to predict cardiovascular complications of diabetes. In this study, we aimed to evaluate left and right ventricular functions in diabetic patients with advanced echocardiography techniques. MATERIALS-METHODS The data of 750 patients who applied to Ufuk University, Endocrinology and Cardiology polyclinics between January 1, 2020 and November 30, 2022 were retrospectively scanned through patient charts and hospital data management system (Nucleus). A total of 80 individuals, 39 with Diabetes Mellitus and 41 controls without any chronic disease, who underwent detailed left and right ventricular transthoracic echocardiographic evaluations, were included in this study. RESULTS The mean age of diabetic patients was 67.4±9.9 and 66.7±10.1 in the control group. TAPSE of 14.5 mm predicted Diabetes Mellitus with sensitivity of 62% and specificity of 76% whereas MPI of 0.47 predicted Diabetes Mellitus with sensitivity of 72% and specificity of 63% according to the ROC curve analysis. Binary logistic regression analysis showed that the MPI [p=0.012; OR=3.494; %95 C.I. (1.322-9.233)] and TAPSE [p