Assesment of the hydrologic effects of climate change in the Gediz River basin
- Tez No: 77261
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Küresel iklim değişikliği, 1992' de Rio de Janerio da yapılan Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma toplantısında ele alınan konuların en önemlilerinden birini oluşturmuştur. İklim değişikliği, atmosferdeki karbondioksit (CO2) ve diğer antropojen sera gazı konsantrasyonlarının giderek artması sonucu beklenmektedir. İklim değişikliğinin sonucunda beklenen en önemli olgu, sıcaklık, yağış, evapotranspirasyon, akış ve zemin nemi gibi temel iklimsel ve hidrolojik değişkenlerdeki muhtemel değişimlerdir. Bu etkilerin su kaynaklan planlama ve yönetiminde değerlendirilmesi gerekmektedir. Sunulan çalışma, iklim değişikliğinin su kaynaklan ile olan ilişkisini incelemektedir. Bu değişimlerden hidrolojik çevrimin ve su kaynaklarının gerek miktarı ve gerekse kalitesinin de etkilenmesi beklenmektedir Dolayısıyla, küresel iklim değişikliğinin havza su dengesine ve su kaynaklarının planlama ve yönetimine de yansıması söz konusudur. Bu kapsamda sunulan çalışmada sıcaklık ve yağış gibi iklim parametrelerinin, buharlaşma, zemin nemi ve akıma olan etkileri incelenmiştir. Gediz havzasında tarımın çok önemli bir yer tutması nedeniyle de, sözü edilen parametrelerin, sulama suyu ihtiyacına olan etkileri de ayrıca irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Global climatic change is one of the major issues addressed in UNCED of 1992, the United Nations Conference on Environment and Development held in Rio de Janerio. Climatic change is expected due to the increasing atmospheric concentrations of carbon dioxide and other trace gases, which lead to changes in the radioactive balance of the atmosphere. Such changes propagate further to those in temperature and other climatic variables. Hydrologic systems and water resources are likely to be seriously impacted by global climate change. Such processes as surface runoff, precipitation, soil moisture, groundwater, water quality, and sea levels will be significantly exposed to effects of climate change. Eventually, these effects will have to be considered in water resources planning and management. The study presented stems from the above needs and addresses the problem of climate change - water resources interactions. It is intended here to investigate the possible effects of climate change on watershed scale hydrologic processes and water demand. Within this context, the current methods used in developed countries are applied to the case of the Gediz River Basin, and possible impacts of changes in climatic variables, i.e., precipitation and temperature, are investigated as they relate to soil moisture, evapotranspiration and runoff. As major water resources development in Gediz is irrigation, effects of such changes on irrigation water demand are also assessed. Analysis of the effects of climate change on water resources systems (e.g., dams, reservoirs, hydroelectric schemes, irrigation systems) is reserved for future stages of the accomplished study.m The results of the study should not considered as exact values to represent the effects of climatic change. They are essentially“estimates”on“likely”effects of an expected climate change. However, the results also show that, if the prescribed climate change scenarios do occur in the future, they will have significant effects on the hydrology of the basin which, in turn, affects water demand for various water resources development plans. Accordingly, the study presented should be considered as an initial step towards assessment of climate change impacts and should be reaccomplished in future attempts towards any planning or management activity in the basin.