The impact of asset ratio policy on Turkish Banking Market Index
Aktif rasyosu kuralının Türk Bankacılık Piyasa Endeksine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 772607
  2. Yazar: SÜLHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma aktif rasyosu uygulamasının piyasa değeri ağırlıklı oluşturulan Türk bankacılık piyasa endeksinin (XBANK) getiri performansına etkisini inclemektedir. Bu incelemeyi yaparken parametrik t sınaması ve olay etkisi analizi regresyon modelini kullanmaktadır. Olay etkisi regresyon modelini olay etki kukla değişkenlerini kullanırken basit piyasa fiyatlandırma, sermaye varlıklarını fiyatlandırma ve Fama-French üç faktörlü piyasa fiyatlandırma modellerini kullanmaktadır. Regresyon model ve parametrik t sınaması sonuçlarına göre aktif rasyosu uygulaması dahilinde yapılan değişikliklerin bankacılık endeksi üzerinde istatistiki açıdan anlamlı bir etkisi gözlemlenmemektedir. Aktif rasyosu kuralındaki değişikliklerin bankacılık endeksi günlük işlem hacminde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik oluşturmadığı görülmektedir. Ayrıca aktif rasyosu uygulamasının kaldırıldıktan sonraki dönemde bankacılık endeksinin performansında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the effect of asset ratio policy on the return of Turkish banking market index (XBANK), which is value-weighted banking stock index in Borsa Istanbul. Initially, we employ parametric t-test and then event study regression analysis including event shock dummies with three different models, which are simple market, capital asset pricing and FamaFrench three factor models. According to parametric t-test and regression results, we do not observe any significant effect of asset ratio policy on the daily return of XBANK. In addition, we realize that daily trading volume of XBANK was not significantly reacted to policy revisions. Also, we do not capture any meaningful response in the performance of Turkish banking index after the repeal of asset ratio policy, according to the post-event analysis.