Yayın grafiği dersinde dergi sayfa tasarımı konusunda dijital iletişim kanallarının kullanılmasının öğrenci çalışmalarına etkisi
The effect of using digital communication channels on magazine page desing in publication graphics course on student studies
- Tez No: 772606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı,“Yayın Grafiği”dersi alan öğrencilere dijital iletişim kanalı olarak sosyal medya aracılığıyla dergi sayfa tasarımı konusunun anlatılması, yapılan anlatımın öğrenci çalışmalarına etkisini incelemektir. Araştırma evren genelindeki kişilerin yaptıkları tasarımlarda kullanılan dijital eğitim kanallarının etkisinin olup olmadığını tespit etmeyi amaçlar. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi olan deneysel desen öntest-sontest (ÖSKD) kontrol gruplu model kullanılmıştır. Bu çerçevede 32 meslek lisesi öğrencisinin, eğitimde sosyal medya kullanım pratikleri belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları görselleştirilerek nicel verilere ulaşılmıştır. Özünde Rüştü Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Grafik alanı olan evrenden 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında 12. sınıf grafik alanı öğrencileri 16 kişilik deney grubu ve 16 kişilik kontrol grubu oluşturur. Pandemi döneminde ulaşılabilen ve katılmayı kabul eden öğrenciler çalışma grubuna dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi yanı sıra ortaya çıkan tasarımlar uzman görüşü alınarak değerlendirilmiştir. Deneysel işlem yolu çalışma kapsamında deney grubuna dört hafta süreyle geliştirilen instagram uygulaması ile konu anlatımı ve tartışmaları yapılmıştır. Kontrol grubuna ise pandemi döneminde online olarak geleneksel yolla ders işlenmiş öğrenme süreci yüz yüze ilerlemiştir. Böylece elde edilen tasarımlar üzerinde uzman görüşü alınarak dijital iletişim kanalları ve geleneksel yöntemle verilen eğitimin arasındaki fark incelenmiştir. Bu çalışmada, hem sosyal medya hem de geleneksel yöntem çalışma verilerinin normal dağılımına bakılmıştır. Farkın incelendiği çalışmada sadece iki soru haricinde herhangi bir farklılık çıkmamışken“Sayfa tasarımında görsel hiyerarşinin açık- koyu dengesi ve yoğunluğu uygundur”,“Hedef kitleye uygun punto seçimi kullanılmıştır (8-12punto)”etkeninde farklılık çıkmıştır. Bu farklılık ise sosyal medya üzerindeki eğitimin, geleneksel eğitimden daha etkili olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular ilgili literatür kapsamında tartışılarak ilgililere araştırma sonuçlarına göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to explain the magazine page design issue to the students who take the Publication Graphics course through social media as a digital communication channel, and to examine the effect of this teaching on student work.In the research, the pretest-posttest (ÖSKD) control group model, which is one of the quantitative research methods, which is one of the experimental designs, was used to determine whether the digital education channels used in the designs made by people in the universe were effective or not. In this context, the use of social media in education of 32 vocational high school students was examined in detail, the social media usage practices of the students were determined, the results were visualized and a research was conducted in which quantitative data were reached. In the 2020-2021 academic year, from the universe, which is essentially the Rüştü Akın Vocational and Technical Anatolian High School Graphic field, the students who could be reached during the pandemic period and agreed to participate, including the experimental group of 16 students from the 12th grade Graphics field and the control group of 16 people, formed the study group. As a data collection tool, besides the achievement test developed by the researcher, the resulting designs were evaluated by taking expert opinion. Within the scope of the experimental process method, the experimental group was given lectures and discussions on the Instagram application developed for four weeks. In the control group, lessons were taught online in the traditional way during the pandemic period, and the learning process progressed face-to-face. As a result of the evaluation of the designs obtained and expert opinion, the difference between Digital Communication Channels and teaching with the traditional method was examined and the normal distribution of the data collected on both social media and traditional method was examined in the study. In the study where the difference was examined, no difference was found except for 1 question.“The light-dark balance and density of the visual hierarchy is appropriate in the page design.”factor differed. This difference shows that education on social media is more effective than traditional education. The findings were discussed within the scope of the relevant literature and suggestions were made to the interested parties in line with the research results.