Path control of a robot manipulator with various strategies
Bir robot manipulatörün değişik stratejilerle yörünge kontrolü
- Tez No: 77262
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bütün eklemleri dönel olan beş serbestlik dereceli bir robot manipülatörün kontrolü üzerinde çalışılmıştır. Manipülatörün uzuvları, Quick Basic 7.0, Genie ve bilgisayar tarafından eş zamanlı olarak kontrol edilen DC motorlar tarafından hareket ettirilmektedir. Çalışmanın ilk kısmında, manipülatörün ileri ve ters kinematik çözümleri hesaplanmıştır. Uzuvların hız analizleri yapılmıştır. Geometrik yaklaşım metodu dikkate alınarak yapılan çözümü anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında manipülatörün dinamik özellikleri bulunmuştur. Statik analiz ile motor torklarının formülleri çıkarılmıştır. Çalışmanın üçüncü kısmında pozisyon ve yörünge kontrolü stratejileri anlatılmıştır. Son olarak deneysel sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study 5 d.o.f robot manipulator with all joints are revolute is controlled. The links of this manipulator are actuated with DC motors, simultaneously driven by a computer and special software and Genie data acquisition and control software. In the first part of the study forward and inverse kinematics of the manipulator are calculated. Velocity analysis of the joints is done. Geometric approach to the manipulator is taken into account. In the second part of the study, dynamic property of the manipulator is studied. By the static analysis, formulation of motor torques are found. In the third part of the study, manipulator position and path control strategies are explained. Finally results of experiments are given.