Ortaöğretim TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabındaki anlatım teknikleri ve öğrencilerin akademik başarısına etkisi
Explanation techniques in the 'Secondary Education T.R Revolution History and Ataturkism' textbook and their effects on the academic success of students
- Tez No: 772622
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çalışmanın amacı, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında kullanılan anlatım tekniklerini belirlemek ve anlatım tekniklerinin öğrenci akademik başarısına etkisini ortaya koymaktır. Ders kitabında kullanılan anlatım tekniklerinin tespit edilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan 12. Sınıf TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı ile Semih Ofset tarafından basılan Muhammed Edip Erdoğan'ın yazdığı 12. Sınıf TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders kitapları incelenmiştir. İki ders kitabında da en çok açıklayıcı anlatım tekniğinin kullanıldığı görülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı'na ait ders kitabında kullanılan anlatım teknikleri sayı, çeşit ve ek metinler bakımından Muhammed Edip Erdoğan'ın kitabına göre daha fazladır. Bu araştırmanın ikinci kısmı için dört farklı grup ile çalışılmıştır. Her bir gruba dört farklı anlatım tekniğinden oluşan metinler dağıtılmıştır. Çalışma 12. Sınıf TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı“Toplumsal Devrim Çağında Dünya ve Türkiye”ünitesinde yer alan“Ermenilerin Faaliyetleri ve ASALA Terör Örgütü”konusu ile sınırlandırılmıştır. Çalışma grubunu Ankara ilindeki“İmam Hatip, Anadolu ve Fen”liselerinin 12. Sınıflarında öğrenim gören 227 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma sürecinde ön, son ve kalıcılık testi uygulanmış ve sonuçlar nitel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre ön test sonuçlarında üç farklı okul türünde anlamlı farklılıklar görülmemiştir. Son ve kalıcılık testi sonuçlarında ise anlamlı farklılıklar görülmüştür. Okul türlerine göre anlatım tekniklerinin öğrenci akademik başarısına etkisinde anlamlı farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the explanation techniques used in the ''T.R Turkish Revolution and Ataturkism'' textbook and to demonstrate the effect of the explanation techniques on the academic success of the students. The textbook of the Ministry of National Education and the '' History of the Turkish Revolutions and Ataturkism'' textbooks by Muhammed Edip Erdoğan, published by Semih Ofset, were analyzed so as to determine the explanation techniques used in the textbooks. It was concluded that descriptive explanation technique was used most in both textbooks. The number and variety of explanation techniques used in the textbook of the Ministry of National Education are more than those specified in Muhammad Edip Erdoğan's book. It was also concluded that the additional texts used in the textbook of the Ministry of National Education are more than those in the other textbook. The second part of this study involved working with four different groups. The texts consisting of four different explanation techniques were distributed to each group. The study was limited to '' The Activities of Armenians and ASALA Terrorist Organization'' in the ''World and Turkey in the Age of Social Revolution'' section of the twelfth Class History of the Turkish Revolutions and Ataturkism textbook. The working group consisted of 227 students enrolled in twelfth grades at Imam Hatip, Anadolu and Science high schools in Ankara province. During the study process, preliminary, final and permanence tests were performed and the results were analyzed qualitatively. Based on the findings, no significant differences were seen in the preliminary test results of the three different school types. Last and permanence test results indicated significant differences. Significant differences were observed in the effect of explanation techniques on the academic success of the students based on the school types.