İşletmelerin dijitalleşmesi ve COVID-19 salgınına verdikleri tepki arasındaki ilişkinin ölçülmesi
Measurement of the relationship between the digitalization of the companies and their response to the COVID-19 outbreak
  1. Tez No: 772643
  2. Yazar: ARZU GÖZDE AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Dünyayı etkisi altına Covid-19 salgını küresel bir krizdir ve ortaya çıktığı 2019 yılından itibaren işletmeler üzerinde derin bir tahribata neden olmuştur. Salgının beklenmedik bir biçimde ortaya çıkışı ve gidişatının öngörülemez oluşu sebebiyle faaliyetlerini sürdüremeyecek noktaya gelen çoğu işletme, salgınla mücadelede ciddi güçlükler yaşamış ve batma noktasına gelmiştir. Covid-19 salgını, yer yüzünde meydana gelen ne ilk ne de son küresel krizdir. Bu nedenle işletmelerin bu gibi krizlerle mücadeleye her daim hazırlıklı olması, varlıklarını devam ettirebilmeleri açısından son derece önemlidir. Dijitalleşme ise, bu tip krizlerle başa çıkmada önemli araçlardan birisidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de işletmelerin dijitalleşmesi ile Covid-19 salgını sırasında salgına verdikleri tepki arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın mevcut literatürden farkı, işletmeler açısından dijitalleşme ve Covid-19 salgın süreci arasındaki ilişkiyi ampirik olarak incelemesi bakımından bilinebildiği kadarıyla Türkiye'de yapılan ilk çalışma olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Ankara'da faaliyet gösteren 123 adet işletmeden anket aracılığı ile veri toplanmıştır. Yapılan fark testleri neticesinde; işletmelerin dijital teknolojileri benimseme düzeyinin işletme ölçeğine göre, işletmelerin Covid-19 müdahale stratejilerini uygulama düzeyinin ise dijitalleşme derecesine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon ve regresyon analizi sonucunda ise; işletmelerin dijitalleşme düzeyleri ile Covid-19 müdahale stratejileri arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ve dijitalleşme düzeyinin Covid-19 müdahale stratejisi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Çalışmanın bulguları itibariyle literatüre ve uygulamaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic is a crisis that has affected the whole world and deeply damaged businesses. The unexpected emergence of the pandemic and the unpredictability of its progress have been a burden on businesses, and most have faced the risk of bankruptcy as they have been through hardness. However, the COVID-19 pandemic is neither the first nor will be the last global crisis. Therefore, it is significantly important that businesses should be prepared to deal with such crises at any time for their survival. One of the essential tools to cope with these crises is digitalization. This study aims to analyze the relationship between the digitalization of Turkish businesses and their reaction to the COVID-19 pandemic. The main divergence point of the research has derived from its attempt to empirically analyze the relationship between the digitalization of Turkish business and the COVID-19 pandemic period for the first time in the existing literature in Turkey. One hundred twenty-three businesses in Ankara have participated in the survey conducted under this study. The difference tests have pointed out that the businesses' levels of adoption of digital technologies diverge related to the businesses' size, whereas the COVID-19 coping strategies differ in regard to their level of digitalization. The correlation and regression analyses have provided the results that there is a positive direction relationship between businesses' level of digitalization and COVID-19 coping strategies, and the effect of the level of digitalization on COVID-19 coping strategies is statistically significant. The study contributes to the existing literature and the field through its findings.