A Distributed software project management tool
Dağıtık yazılım proje yönetimi aracı
  1. Tez No: 77266
  2. Yazar: NİLGÜN ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
6 ÖZET Proje Yönetimi, yazılımın üretilmesinde önemli bir süreci teşkil eder. Yazılım projesinin başarısı, projenin planlanma ve yönetilme şekline bağımlıdır. Yazılım üretim sürecinden elde edilen ölçüler, iyi planlama için gerekli verileri sağlar. Proje ekibinde yer alan uzman personelin, projenin planlanması ve yönetilmesi aşamalarında söz sahibi olmaları, gerçeklere dayalı proje yönetiminin gerçekleşmesini sağlar. Yazılım üretim aşamasında, gerçek üretim değerlerinin toplanabilmesi, proje yönetimini etkileyen faktörlerden biridir. Proje planlanırken, geçmiş proje üretim değerlerine sahip olmak, daha gerçekçi planların yapılmasını sağlamaktadır. Toplanan bu gerçek üretim değerleri, ilerideki yazılım projelerinin tahminlerinin yapılmasında kullanılacağı gibi mevcut projenin yeniden planlanmasında da kullanılır. Mevcut projenin tahminlenen ve gerçekleşen değerlerini karşılaştırarak, buna göre mevcut proje planının yeniden gözden geçirilmesi sağlanabilir. Yazılım proje yönetimi esnasında üretim metriklerinin toplanması zordur. Metrik toplamak için kullanılan bazı araçlar mevcuttur. Fakat bu araçlar proje yönetimi araçları ile entegre olmadığı için sadece ölçüm amaçlı kullanılabilen araçlardır. Yazılım üretim aşamasında, proje yönetimini etkileyen faktörlerden bir diğeri de yönetim anlayışıdır. Yazılım üretimi, bilgi birikimi gerektiren ve uzmanlık isteyen bir iştir. Bu bilgi, yazılım üretim ekibinin arasında dağılmıştır. Gerçekçi bir yazdım proje yönetimi anlayışı, projenin yönetilmesinde bu bilgileri de dikkate almalı ve kullanmalıdır.Bu çalışmanın amacı, metrik ölçüm ve proje yönetim araçlarının işlevlerini birarada toplayan ve dağıtık olarak proje ekibinin içinde bulunan bilgi birikiminin etkin olarak proje yönetiminde kullanılmasını sağlayan bir aracın(DPMT) yapılabilirliğini göstermekti. DPMT, üretim metriklerinin toplanmasını, analiz edilmesini ve projenin durumunun kontrol edilmesinde kullanılmasını sağlamaktadır. Toplanan metrikler gelecekteki projelerde kullanılmak üzere bir veritabanında tutulmaktadır. DPMT, projede yapılacak iş tanımlarının proje personelinin ortak çalışması sonucunda tanımlanabilmesi için gerekli ortamı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
4 ABSTRACT Project Management is öne of the key processes of sofhvare development. Success of a sofhvare project depends on the practices of planning and managing. Measurement of the product and the process supplies the required data. Öne of the most important factors in software project managemenl is obtaining the development data from the project. This data is used for planning future projects and replanning the ongoing projects. Collecting metrics during sofhvare development is a challenge of sofhvare manager. Existing tools that can be used for measurement purposes do not have capability for project planning and tracking ör data interchange among project management tools. Another critical factor in sofhvare project management is the management policy. Since knovvledge is distributed över the project personnel in a sofhvare development environment, project management process must be able to use this knowledge and experience. in this study we developed, Distributed Sofhvare Project Management Tool, DPMT, that integrates the functionality of a measurement tool and a project management tool which enable distributed project management. in DPMT, during development of the project, metrics can be collected, analyzed and used to control the status of the project. Collected metrics are saved in a database to be used for estimation purposes for further projects. Project tasks are defined, managed and completed in a distributed fashion. That is, project personnel take active role in planning and managing. We designed DPMT to serve the needs of diverse organizations. Project teams can customize DPMT, according to organization's ör5 project's needs and aims by defining and designing the elements of measurement and planning activföes.