Torbalı çevresinin hidrojeolojisi
Hydrogeology of the Torbalı area
- Tez No: 77265
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışma, Torbalı ilçesi ve yakın çevresinin yaklaşık 200 m2 'lik bir alanın Jeolojik ve Hidrojeolojik çalışmalarını kapsamaktadır. Çalışma alanında yapılan jeolojik çalışmalarda, bölgede en yaşlı kaya birimini Mesozoyik yaşlı Şist ve Mermer birimi oluşturmaktadır. Birimler orta sıcaklık ve düşük basınç metamorfizması sonucu oluşmuş ve genleşme tektoniği sonucu yükselmişlerdir. Mesozoyik yaşlı birimler üzerine bindirme fayı ile İzmir- Filiş Birimi gelmektedir. Birim bölgenin batısında varlığı tesbit edilemeyen derin denizel ortamda oluşmuş ve oluşum sırasında nap hareketleri ile Triyas yaşlı kireçtaşlarının gelmesiyle birim karmaşık bir hal almıştır. Kretase sonunda bölgede yoğun bir grabenleşme oluşmuş ve birimler yükselmişlerdir. Bütün bu birimler üzerine gölsel ortamda oluşan Neojen seriler uyumsuzlukla örtmektedir. Neojen seriler ise, kiltaşları, kumtaşları ve üst seviyelerde killi kireçtaşlarından oluşmaktadır. Bölgedeki kayaçlar Alpin ve Hersiniyen orojenezinden etkilenerek kıvamlanmış ve kırılmışlardır. Bölgede oluşan graben çöküntü ortamına ayrışma ve taşınma ile Kuvaterner yaşlı Alüvyon birimi çökelmiş ve bütün birimleri uyumsuzlukla örtmüştür. Çalışma alanında yapılan Hidrojeolojik çalışmalarda, havzanın yeraltısu potansiyeli yönünden çök önemli olduğu anlaşılmıştır. Bölgede akifer olabilecek kaya birimleri olarak, Kuvaterner yaşlı Alüvyon birimi, Kretase yaşlı kireçtaşları, Palezoyik yaşlı mermerler ve Neojen serilerdir. Havzada yeraltı su seviyesi ortalama olarak 30m civarındadır. Bu seviyenin yaz aylarında yağışın azlığı ve çekimden dolayı 2-5m arasında düşdüğü tesbit edilmiştir. Havzada yapılan araştırmalar sonucunda son on yılda havzadaki yeraltısu seviyesinin yaklaşık olarak 10m düştüğünü göstermektedir. Her yıl ortalama 1m düşüme tekabil etmektedir. Bunun sebebi ise bölgede hüküm süren kurak dönemden kaynaklanmaktadır. Yapılan istatistiklerde her 10 yıllık dönemlerde bölgede kurak dönemin hakim olduğu anlaşılmıştır. Bölgede yöre halkı kullanma ve sulama sularını havzada açılmış olan 200'e yakın su sondaj kuyularından temin etmektedirler. İnceleme alanının Kuzeyinde Ayrancılar veOğlananası yörelerinde Neojen Çakıltaşı ile Kiltaşı dokanağı boyunca 450-5001t/sn debili kaynaklar tesbit edilmiştir. Fakat inceleme alanında bu tür su kaynaklarına rastlanmamıştır. Torbalı havzasında Aküferler serbest aküfer niteliğinde olup her yönden beslenmektedir. Ancak bu özelliği nedeniyle kirlenebilme olasılığı yüksektir. İnceleme alanının ortalarından Güneye doğru akan Derice deresi çok kirli aktığı gözlenmiş olup kirliliğin sebebini ise sanayi artıktan oluşturmaktadır. Bölgede gelişmekte olan sanayileşme havzanın beslenme yüzeyini daraltmakta ve ayrıca kirlenmesine neden olmaktadır. Havzadaki hayati önemi yüksek olan yeraltısuyu kullanma ve beslenme dengesini çok iyi kurmak gerekmektedir. Sanayileşmenin ve konutlaşmanın daha dağlık kesimlere kaydırılması bölgedeki yeraltı suyunu daha uzun süreli kullanma sürelerini arttıracaktır. Yeraltısuyunu kirletici özellikteki atıkların seçilecek bölgelerde depolanması ve arıtılması insan ve çevre sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, consist of hydrogeological and geologycal study of Torbalı around in Izmir. The Cretaseus İzmir Flysch units consist of strangly deformed internal fabric, is composed of a matrix of flysch and Campanien age and blocks of neritic Limestone up to in İzmir Flysch units. The Neogene units consist of Sandstone, Claystone and Limestone, which discordans top of the İzmir Flysch units. The bedrock of study areas are Marble and Sists Units. Units have medium temperature and low pressure metamorphism and higher of tectonizm. The Izmir Flysch Units on the Mesozoic Units by the fault. Because of Alpine and Hersiniyene orogenez have had twist and fracture in all of rocks. The quaternary age of Allüvyone Units have discordans on the Neogene Units. The study areas have important for groundwater. The aquifer rocks are, Quaternary Allüvyone, Creatures Limestone, Mesozoic Marble and Neogene Units. The groundwater table is 30 m. The groundwater table was low by the pomping and drought for 2-3 m in depth. The groundwater table have obtained very long time. Because of the drought the groundwater table has low 1 m in 1 year. The study area have drought periods of 10 years. The common people have use drink and irrigation of 200 drilling in study area. The north of study area have obtained 450-500 lt/s springs on the Neogene Claystone and Limestone boundary. But didn't obtained springs in the study area. The Torbalı basin have free aquifer. But because of free aquifer the basin have pollution's on the surface. The Derice River have pollution's by the industry in the midle of Torbalı basin. The developing industry have pollution's and the narrow Torbalı basin. The groundwater is very important in future. Therefore the groundwater is necessary to protect for using.The industry and house should have contraction on the high section. The pollution's of industry should have deposits of section area. This section is very important for human healthy.