Planning and design of airport terminal buildings, A critical analysis of İzmir Adnan Menderes Airport Terminal buildings
Havaalanı terminal binalarının planlama ve tasarımı; İzmir Adnan Menderes Havaalanı Terminal binası örneği
  1. Tez No: 77267
  2. Yazar: BAŞAK ÖNCÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORCAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Tüm önemli gelişim ve işletme giderlerine karşın oldukça revaçta olan hava taşımacılığı, günümüzde en pratik ulaşım biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün geçtikçe artan bu talep, sivil ve askeri havacılığın gelişimine büyük bir ivme kazandırmaktadır. Ülkemizde havacılık tarihinin Batı havacılığından çok daha yeni olması nedeniyle. sivil havacılığın ana bölümünü oluşturan mevcut hava taşımacılığı, oldukça küçük ve sınırlı kapasitede az sayıda birkaç havaalanı arasında oluşturulan bir ulaşım ağı içerisinde sağlanmaktadır. Bu çalışmada, havaalanı tasarımı kavramı, yolcu terminal binası tasarımına ağırlık verilerek açıklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı ise; başarılı bir planlama ve tasarım için gerekli olan tasarım kriterleri, standartları ve kabullerin gözden geçirilerek havaalanı sistemlerindeki mevcut problemlerin asıl nedenlerini belirlemek amacıyla havaalanı planlaması ve gelişimini incelemektir. Bu çalışma yardımıyla, ileride yapılacak olan havaalanlarının nasıl olmaları gerektiği ve mevcut havaalanlarının taleplere göre iyileştirilme ve genişletilmelerine ışık tutacak belirli tasarım ve planlama standartları ve kriterlerinin özetlenmesi umulmaktadır. Çalışma kapsamındaki ilk bölümde konuya kısa bir giriş yapılmıştır. İkinci bölüm havaalanları master planlamasının bir özetidir. Tüm çalışmanın en ağırlıklı bölümünü oluşturan üçüncü bölümde bir havalaanı sisteminin en önemli bileşeni sayılan terminal binası tasarımı ayrıntıları ile ele alınmıştır. Dördüncü bölüm; bir örnek olarak, kentimizin tek uluslararası havaalanı olma özelliğini taşıyan İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nı üçüncü bölümden edinilen bilgiler ışığında incelemektedir. Bu bölüm sonunda erişilen öneriler ve tespitler, İzmir Adnan Menderes Havaalanı Dış Hatlar Terminal Binası Mimari Proje Yarışması'nın irdelendiği beşinci bölümde değerlendirilmektedir. Sonuçlar, altıncı ve son bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Air transportation is the most practical transportation type that is highly preferred contrary to its significant development and operating costs today. This increasing demand causes a great acceleration in development of civil and military aviation. In our country, history of aviation is much younger than Western aviation; thus the present air transportation which is the main part of the civil aviation is being provided by a network among few airports that are very limited in size, capacity and facilities. In this study, the notion of airport design is explained with emphasis on passenger terminal building design. The aim of this study is to deal with the planning and development of airports in order to determine the actual reasons of the present problems that are faced in the airport systems by the help of reviewing the design criteria, standards and considerations to be satisfied for a successful planning and design. By the help of this study, it is hoped that, proper design standards and criteria are summarised to show how they should be for the airports to be built in the future and expansion and rehabilitation of the present ones with respect to the demands. In the first chapter; a brief introduction to the subject is given. The second chapter is a summary of airport master planning. The third chapter is the emphasised part of the study, in which the most important component of an airport system; the terminal building design is explained in details. The fourth chapter is an analysis of Izmir Adnan Menderes Airport and Terminal Building, the only international airport of our city, as a case study with respect to the previous chapter. All the proposals that are concluded at the end of the fourth chapter are evaluated in the fifth chapter, in which recently held İzmir Adnan Menderes Airport International Terminal Building Architectural Project Competition İs studied. Conclusions are made in the sixth and the last chapter.