STEM eğitimi ile ilgili çalışmaların içerik analizi
A content analysis of studies on STEM education
  1. Tez No: 772662
  2. Yazar: BURCU BALCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Problemlerin üretilme hızıyla çözüme ulaştırılma hızlarının birbirleriyle uyum içerisinde olması gereklidir. Bu doğrultuda üretim sektörüne eğitim sektöründen, teorik bilgileri birbirleriyle entegre ederek uygulayacak donanımlı çalışanlar yetiştirilmesi beklenmektedir. Bu önem sebebiyle son yıllarda yayınlanan çalışmalarda STEM eğitimini inceleyen araştırmacı sayısı artmaktadır. Araştırmanın amacı 2021- 2022 yılları arasında STEM eğitimi ile ilgili hazırlanan nitel veya karma araştırma desenine sahip (nitel boyutu) lisansüstü tezlerin mevcut durumlarını belirlemek ve yapılacak olan çalışmalara yol gösterici olmaktır. Araştırmanın örneklem grubu, 2021-2022 yılları arasında yayınlanan 71 lisansüstü tez çalışmasıdır. Çalışmanın verileri Tez Sınıflama Formu kullanılarak elde edilmiştir. Veri analizinde içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, araştırmaların konu temalarının STEM eğitimi ve tutum, STEM eğitimi ve doküman inceleme, STEM eğitimi ve inanç, STEM eğitimi ve beceri, STEM eğitimi ve değer, STEM eğitimi ve Algı, STEM eğitimine yönelik içerik geliştirme, STEM eğitimine yönelik görüşler, STEM eğitimi ve kariyer olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The speed at which problems are produced and the speed at which they are solved must be in harmony with each other. In this direction, it is expected to train well-equipped employees from the education sector who will integrate theoretical knowledge with each other and put them into practice. In the studies published in recent years, the number of researchers examining STEM education is increasing. The aim of the study is to determine the current status of graduate theses with qualitative or mixed research design (qualitative dimension) prepared for STEM Education between 2021 and 2022 and to guide the studies to be carried out. The sample group of the study is 71 graduate thesis studies published between 2021-2022. The data of the study were obtained by using the Thesis Classification Form. Content analysis was preferred as a data analysis method. As a result of the study, it was concluded that the subject themes of the researches were STEM education and attitude, STEM education and document review, STEM education and belief, STEM education and skills, STEM education and value, STEM education and perception, content development for STEM education, opinions on STEM education, STEM education and career.