Fen bilimleri dersi öğretim programının matematik, bilişim, teknoloji ve sanat dersleri ile disiplinler arası entegrasyonuna yönelik çalışmaların incelenmesi
Examining the studies on interdisciplinary integration of the science curriculum with the mathematics, informatics, technology and art-related courses
  1. Tez No: 653610
  2. Yazar: HALİME AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmada, Fen Bilimleri dersi öğretim programının; matematik, bilişim, teknoloji ve sanat derslerine yönelik öğretim programlarıyla disiplinler arası entegrasyonunun yapıldığı çalışmaların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda ülkemizde gerçekleştirilen disiplinler arası entegrasyon ile ilgili çalışmalarda, 3-8. sınıf fen bilimleri dersi öğretim programı kazanımları ile ilişkilendirilmiş diğer disiplinlere yönelik kazanımlar ya da konular tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yoluyla toplanarak betimsel ve içerik analizi uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde öncelikle Google Akademik, ULAKBIM, Dergipark, YÖK tez vb. veri tabanları;“disiplinler arası entegrasyon”,“STEM”,“FeTeMM”, STEM eğitimi“, ”STEM öğretimi“, ”STEM uygulamaları“ vb. anahtar kelimeler kullanılarak alan yazın taranmıştır. Alan yazın taraması sonucunda elde edilen ulusal yayınlar (kitap, makale, tez ve raporlar) incelenmiş ve içerisinde ilköğretim 3-8 düzeyinde fen kazanımları ile matematik, bilişim, teknoloji ve sanat alanlarına yönelik derslerden en az biriyle ilişkilendirmenin yapıldığı toplam 110 yayın araştırma kapsamına alınmıştır. Elde edilen yayınlar, ilgili ilişkilendirmelere ait sınıf seviyesi, yayın yılı, konu alanı/ünite adı, disiplinler ve yayın türüne göre detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen veriler tablo ve grafiklerle ortaya konmuştur. Tüm yayın türlerinde fen konularıyla ilişkilendirmenin en çok yapıldığı sınıf düzeylerinin 6. ve 7. sınıf, derslerin ise Matematik ile Teknoloji ve Tasarım dersleri olduğu görülmektedir. Fende en fazla ilişkilendirme ”fiziksel olaylar“, en az ise ”dünya ve evren“ konu alanları ile yapılmıştır. Matematik dersinden en çok ”geometri ve ölçme“, ”geometri“ ve ”sayılar“, Teknoloji ve Tasarım dersinden ”mühendislik ve tasarım“, ”ürün tasarlama“ ve ”inovatif düşüncenin geliştirilmesi ve fikirlerin korunması“, Görsel Sanatlar dersinden ”görsel iletişim ve biçimlendirme“, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinden ise ”bilişim teknolojileri“, ”ürün oluşturma“, ”programlama“, ”kodlama“ ve ”yazılım" konularında ilişkilendirmeler yapıldığı tespit edilmiştir. Bu araştırma bulgularının, ülkemizde disiplinler arası entegrasyona yönelik çalışmaları ve bugüne kadar fen bilimleri dersi ile yapılmış ilişkilendirmeleri özetlemesi, program ile ilgili düzenleme çalışmaları yapılması, bu konuda çalışma yapmak isteyecek araştırmacılara yol göstermesi, etkinlik hazırlamak isteyen öğretmenlere destek olması, alandaki eksikliklerin belirlenmesi ve tartışılması konusunda önemli katkı sağlayacağı düşünülmekte ve yeni araştırmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the studies on interdisciplinary integration of the science curriculum with the mathematics, informatics, technology and art-related courses. In this context, in studies on interdisciplinary integration in our country, 3-8. outcomes for other disciplines associated with the outcomes of the science course curriculum were determined. Descriptive and content analysis was applied by collecting the data obtained in the research through document analysis which is one of the qualitative research methods. During the data collection process, primarily using Google Scholar, ULAKBIM, Dergipark, YÖK thesis etc. databases; the literature was reviewed by some keywords such as“Interdisciplinary integration”,“STEM”,“STEM education”“STEM teaching”,“STEM applications”and so on. National publications (books, articles, theses and reports) obtained as a result of the literature review were examined and a total of 110 publications were included in the study in which science objectives at the level of 3-8 were made to associate with at least one of the courses in the fields of mathematics, informatics, technology and arts. The publications obtained were analyzed in detail according to the class level of the related associations, publication year, subject area/unit name, disciplines and publication type. The data obtained are presented in tables and graphics. In all types of publications, it is seen that the most common level of association with science subjects is at the sixth and seventh grades and the courses are“Mathematics”and“Technology and Design”. In science, most associations were made with“physical events”and least with“world and universe”subject. Mostly“geometry and measurement”,“geometry”and“numbers”from the Mathematics course,“engineering and design”from the Technology and Design course,“product design”and“development of innovative thinking and protection of ideas”,“visual communication and shaping”from the Visual Arts course and information technologies“, ”product creation“, ”programming“, ”coding“ and ”software" from the Information Technologies and Software course. It is thought that these research findings will make a significant contribution to summarize the interdisciplinary integration studies in our country and the associations made with the science course so far, to make arrangements about the program, to guide researchers who want to work on this subject, to support teachers who want to prepare activities, to identify and discuss the deficiencies in the field and therefore, it is expected to shed light on new research.