Deniz diatomlarının farklı materyallerdeki adli delillere aktarılabilirliği ve çeşitli ekstraksiyon yöntemlerinin değerlendirilmesi
The transferability of marine diatoms to forensic evidence in different materials and evaluation of various extraction methods
- Tez No: 772711
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Deniz Bilimleri, Forensic Medicine, Biology, Marine Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Diatomlar, boğulma vakalarının aydınlatılması amacıyla üzerinde çalışılan önemli canlılardır. Bu canlılar adli olaya karışan kişi veya kişilerin vücuduna, kıyafetlerine veya eşyalarına tutunabilmektedir. Olay yeri inceleme ekipleri tarafından toplanan delillerde diatomların varlığı adli olayı aydınlatmak için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kriminal analizlerde kumaşa tutunan diatomların daha etkin ve kısa yoldan analiz edilebilmesi için uygun ekstraksiyon yönteminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Daha önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında, farklı kumaş türleri ve farklı inkubasyon süreleri ile çalışılmıştır. Yine yerel diatom türleri üzerinde çalışılması amacıyla Marmara Denizi'ndeki diatomların kumaşlara tutunması sağlanmıştır. Doğal su ortamında gerçekleştirilen bu çalışma, kriminal olaylardaki durumlara uygulanabilirliği açısından önem kazanmaktadır. Tez çalışmasında polyester katkılı viskon kumaş ve polyester katkılı tensel kumaş ile %100 viskon kumaş türü Marmara Denizi'nde bekletilmiştir. Kumaşlar 4 saat, 24 saat ve 96 saatlik inkübasyona tabi tutulmuştur. Daha sonra laboratuvara getirilen kumaş örneklerine su ile yıkama, alkol ile yıkama ve hidrojen peroksit ile parçalama yöntemleri uygulanarak diatomların izolasyonu sağlanmıştır. Elde edilen diatomların ışık mikroskobunda sayımı yapılmıştır. Sayım sonuçlarının istatiksel analizi yapılmış ve en yüksek tutunmanın viskon kumaşa, en az tutunmanın ise tensel ve polyester karışımlı kumaşa olduğu belirlenmiştir. Viskon kumaşın açık ve pürüzlü dokusu diatomların kumaş yüzeyine tutunmasını kolaylaştırırken, polyesterin parlak, pürüzsüz ve yarı açık dokusu diatomların kumaş yüzeyine tutunmasını zorlaştırmıştır. Çalışmada uzun süreli (96 saat) inkübasyonlarda, kısa süreli (4 saat ve 24 saat) inkübasyonlara kıyasla daha fazla diatom sayılmıştır. İnkübasyon süresi arttıkça kumaşa tutunan diatom sayısında artış bulunmuştur. Kumaştan diatom ekstraksiyonunda H2O2 yöntemi ile daha fazla diatom elde edilmiş ve bu yöntemin karşılaştırılan diğer su ve alkol yöntemlerine göre daha kısa sürede sonuç verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diatoms are important creatures that have been studied for the purpose of elucidating drowning cases. These creatures can cling to the body, clothes or belongings of the person or persons involved in the forensic incident. The presence of diatoms in the evidence collected by crime scene investigation teams is used to illuminate the forensic event. In this study, it is aimed to determine the appropriate extraction method in order to analyze the diatoms attached to the fabric in a more efficient and short way in criminal analysis. Compared with previous studies, different fabric types and different incubation times were studied. Again, in order to work on local diatom species, diatoms in the Marmara Sea were provided to cling to fabrics. This study, carried out in a natural aquatic environment, gains importance in terms of its applicability to criminal cases. In the thesis study, polyester added viscose fabric, polyester added tencel fabric and 100% viscose fabric type were kept in the Marmara Sea. Fabrics were incubated for 4 hours, 24 hours and 96 hours. Then, the isolation of diatoms was ensured by applying the methods of washing with water, washing with alcohol and disintegration with hydrogen peroxide on the fabric samples brought to the laboratory. The obtained diatoms were counted under the light microscope. Statistical analysis of the counting results was made and it was determined that the highest adhesion was to viscose fabric, and the least adhesion was to tencel and polyester blended fabric. While the open and rough texture of viscose fabric made it easier for diatoms to adhere to the fabric surface, the shiny, smooth and semi-open texture of polyester made it difficult for diatoms to adhere to the fabric surface. In the study, more diatoms were counted in long-term (96-hour) incubations than in short-term (4-hour and 24-hour) incubations. As the incubation time increased, the number of diatoms attached to the fabric increased. In diatom extraction from fabric, more diatoms were obtained with the H2O2 method and it was determined that this method gave results in a shorter time compared to other water and alcohol methods.