A sociological study on young people's value differences from their parents along the materialist/postmaterialist axis
Materyalist/postmateryalist ekseninde gençlerle ebeveynlerinin değer farklılıkları üzerine sosyolojik bir çalışma
  1. Tez No: 772712
  2. Yazar: NURAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN DEMET LÜKÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de ebeveynleri sosyal sınıf atlamış ve materyalist- postmateryalist değer farklılıklarına sahip seküler orta sınıf gençliğin yaşadığı zorlukları keşfetmeyi amaçlamaktadır. Odaklanılan grubun sosyoekonomik açıdan alt gelir gruplarından göreceli olarak daha avantajlı durumda olması, yaşadıkları sıkıntıları görünmez kılabilir. Bu açıdan bu çalışma konusuna literatürde yeterince yer verilmemiştir ve çalışılması önemlidir. Çalışmada yöntem olarak derinlemesine görüşme kullanılmış, 20 ve 30 yaş aralığında sekiz gence kartopu örneklem ile ulaşılmıştır. Ronald Inglehart'ın değer değişim teorisinde materialist-postmaterialist değer farkı sosyoekonomik iyileşmeye dayandırıldığından, bu çalışmada da bu anlamdaki değer farkını daha iyi yakalamak ve etkisini görebilmek için, gençlerin ebeveynlerinin yoksul ailelerde doğup üniversite veya mesleki eğitim aracılığıyla sınıf atlamış olmalarına dikkat edilmiştir. Böylece, yoksul bir ailede büyüyen ebeveynlerin materialist, daha varsıl bir ailede büyüyen çocuklarının ise postmaterialist değerlere sahip olacağı öngörülmüştür. Görüşmeler sonunda elde edilen veri, ebeveynleriyle değer farkı yaşayan gençlerin öznel iyi oluşlarının zarar görebileceği ve psikolojik olarak daha kırılgan olabileceklerini göstermiştir. Buna ek olarak Türkiye'de devlet yönetiminin gençlere doğrudan bir değerler seti ve yaşam biçimi sunmasının da gençlerin mutluluklarını ve aidiyet duygularını negatif etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to discover the challenges for secular middle-class youth in Turkey with materialist-postmaterialist value differences with their parents climbing the social ladder. The fact that the focused group is comparatively more advantageous than the lower-income groups in terms of socioeconomics can make their problems invisible. In this respect, the subject of this study has not been adequately covered in the literature, and it is crucial to study. The study used the in-depth interview method, and eight young people between the ages of 20 and 30 were reached with snowball sampling. Since the materialist-postmaterialist value difference is based on socioeconomic improvement in Ronald Inglehart's theory of value change, in this study, attention was paid to the fact that the parents of the young people were born in poor families and climb the social ladder through university or vocational education in order to better capture the value difference in this sense and to see its effect. Thus, it is predicted that parents who grow up in a poor family will have materialist values, while their children who grow up in a more wealthy family will have postmaterialist values. The data obtained at the end of the interviews showed that the subjective well-being of young people who have value differences from their parents is damaged, and they become more vulnerable psychologically. In addition, it has been observed that the state administration in Turkey directly offering a set of values and a lifestyle to the youth negatively affects their happiness and sense of belonging.