Bakır sülfat'ın çamur katkılı sırlara etkisi ve öneriler (1100ºc)
Effect of copper sulphate additive in clay added glazes andrecommendations (1100 ºc)
- Tez No: 772714
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sır, genel bir tanım olarak seramik çamur bünyelerinin yüzeyini kaplayan, pişirim sonrası camlaşarak bünyenin su geçirimini ve bakteri oluşumunu engelleyen, kolay temizlenebilir hale gelmesini sağlayan önemli bir unsurdur. Bunun yanı sıra seramik sanatçılarının artistik, başka bir deyişle sanatsal amaç güderek üretmiş oldukları ürünlerin daha etkili görünmesini ya da genel anlamda sır bünye ile tek başına estetik bir değer oluşturması sağlanmaktadır. Tez çalışmasında çamur katkılı sırlara bakır sülfat katkısı yapılarak etkileri incelenmiş ve alternatif olabilecek öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Ulusal ve uluslararası literatür taraması yapılarak çeşitli örneklendirmeler ile anlatım gerçekleştirilmiştir. Bakır sülfat hakkında derinlemesine araştırmalar yapılarak genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Öncelikli olarak sır bünye içerisinde kullanmak amacıyla yüksek kalsiyum silikatlı özel bir çamur bünye reçetesi hazırlanmış ve üçlü sır reçete diyagramında yer verilmiştir. Üçlü diyagrama eritici aynı zamanda camlaştırıcı özellik taşıyan boraks ve renklendirici hammadde olarak bakır sülfat tercih edilmiştir. Bakır sülfatın renklendirici olarak kullanımında vermiş olduğu etkiler araştırılarak, renklendiricilere önemli bir alternatif olmasının üzerinde durulmuş, çeşitli önermelerde bulunulmuştur. Yapılan denemelerle birlikte hem nötr (yalın) hem de redüksiyonlu (indirgen) ortamda pişirimler gerçekleştirilmiştir. Denemelerin içerisinden bazı sır reçeteleri seçilerek seramik formların üzerine uygulamaları yapılarak tez çalışmaları sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a general definition, glaze is an important element that covers the surface of ceramic bodies, becomes glassy after firing, prevents water permeability and bacteria formation, and makes it easy to clean. In addition, the products produced by ceramic artists with artistic, in other words, artistic purposes, appear more effective or, in general, create an aesthetic value alone with the glaze body. In the thesis study, it was given importance to make suggestions by adding copper sulfate to clay added glazes and examining their effects. National and international literature has been scanned and explained with various examples. It has been tried to give general information by making detailed researches about copper sulfate. General information is given by making in-depth researches about copper sulfate. First of all, a special clay body recipe with high calcium silicate was prepared in order to use it in the glaze body, and it was included in the triple glaze recipe diagram. Borax, which has both a melting and vitrifying properties, and copper sulphate as a coloring raw material were preferred for the triple diagram. The effects of copper sulphate in its use as a colorant have been investigated, and it has been emphasized that it is an important alternative to colorants, and various suggestions have been made. With the experiments, firings were carried out in both neutral (inactive) and reduction (reducing) environments. Some glaze recipes were selected from the trials, and the thesis studies were concluded by making applications on artistic works.