İnternet kullanımının belirleyicileri: Seçilmiş AB ülkeleri için panel veri analizi
Determinants of internet usage: A panel data analysis for selected EU countries
  1. Tez No: 772715
  2. Yazar: ULVİ ONURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnternet kullanımı, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte günümüzde bir ihtiyaç haline gelmiştir. İnternet hemen hemen toplumun her kesiminde hayatın her alanında yoğun olarak kullanılmaktadır. Eğitimden bilimsel faaliyetlere, alışverişten sosyal aktivitelere, bankacılıktan diğer çeşitli bireysel işlemlere kadar her alanda internetin bireylerin kullanımında olduğunu görmekteyiz. Önceki yapılan çalışmalar incelendiğinde internet kullanımını belirleyen gerek bireysel gerek ise ülkeler ve toplumlar bazında çeşitli farklılaşmalar olduğu görülmektedir. İnternet kullanımını belirleyen iktisadi, sosyo-demografik, teknolojik ve altyapısal unsurların neler olduğunu ortaya koymak; özellikle internet kullanımının daha verimli hale getirilmesi, toplumun her kesimine ulaştırılması ve kullanımdan kaynaklı iktisadi ve beşeri faydanın arttırılması hususlarında katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı, 2007-2019 dönemi için seçilmiş 24 Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde internet kullanımının belirleyicilerini (N= 312) panel veri analizi ile incelemektir. Tek yönlü sabit etkiler modeli sonucunda ülkelerdeki alım gücünde meydana gelen azalmanın (enflasyon artışı) internet kullanımını azalttığı ve eğitim seviyesindeki artışın daha yoğun internet kullanımına yol açtığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca çalışmada, doğuşta beklenen yaşam süresinde meydana gelen artışın ülkelerde internet kullanımını da arttırdığı, sabit geniş bant aboneliklerin internet kullanımı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu fakat teknoloji ürünleri ithalatındaki artışın internet kullanımı üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet use has become a necessity with the development of technology. The internet is used extensively in almost every part of the society in all areas of life. The internet is used by individuals in every field from education to scientific activities, from shopping to social activities, from banking to various other individual services. When the previous studies are examined, it is seen that there are differences across individuals, countries and societies with regars to the determinants of internet usage. Revealing the economic, socio-demographic and technological factors that determine internet usage will especially be beneficial in terms of making internet use more efficient, delivering it to all segments of society and increasing the benefit from its use. The aim of this study is to examine the determinants of internet usage (N= 312) for 24 selected European Union (EU) countries for the 2007-2019 period by panel data analysis. As a result of the one-way fixed effects model, it is concluded that the decrease in purchasing power in the countries (an increase in inflation rate) decreases the internet usage and the increase in the educational level leads to more intensive internet use. In addition, it is found that internet usage is higher in countries with longer life expectancy rates; fixed broadband subscriptions have a positive effect on internet usage. However, an increase in technology products imports has a negative effect on internet usage among EU countries.