Güneş enerjisi, kentleşme ve karbon emisyonu: OECD ülkeleri örneği
Solar energy, urbanization and carbon emissions: Example of OECD countries
  1. Tez No: 772716
  2. Yazar: MERVE DENİZ SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisi, ekonomik büyüme, kömür tüketimi, kentleşme ve karbon emisyonu arasındaki ilişki incelenmiştir. OCED ülkelerinin 2000-2020 yılları arasındaki verileri panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Sırayla panel eş bütünleşme FMOLS, DOLS, ARDL ve Granger nedensellik testleri uygulanmıştır. Panel eş bütünleşme tahminlerine göre değişkenlerin eş bütünleşik olduğu sonucuna varılmıştır. Uzun dönem katsayılarının tahmini için FMOLS, DOLS, ARDL testleri uygulanmıştır. FMOLS ve DOLS tahminlerine göre, bağımlı değişken karbon emisyonu iken, kentleşme ve güneş enerjisi değişkenlerindeki %1'lik artış karbon emisyonu üzerinde azalmaya sebep olmaktadır. Kömür ve gayri safi yurt içi hasıladaki %1'lik artış karbon emisyonunun artmasına etki etmektedir. ARDL tahminlerine göre, modelin hata düzeltme parametresi negatif ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Buna göre, değişkenler arasında bir dönemde oluşacak dengesizlikler, yaklaşık 4 yılda düzelecek ve değişkenler uzun dönem dengesine yaklaşacaktır. Nedensellik analizlerine göre ise uzun dönemde güneş enerjisi, kentleşme ve karbon emisyonu arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between solar energy, economic growth, coal consumption, urbanization, and carbon emissions. The data of OCED countries between 2000 and 2020 were analyzed by the panel data method. Panel cointegration FMOLS, DOLS, ARDL, and Granger causality tests were applied in the study. According to the panel cointegration estimates, it was concluded that the variables were cointegrated. FMOLS, DOLS, and ARDL tests were used to estimate the long-term coefficients. According to FMOLS and DOLS estimates, while the dependent variable is carbon emission, a 1% increase in urbanization and solar energy variables causes a decrease in carbon emissions. On the other hand, the 1% increase in coal and gross domestic product affects the increase in carbon emissions. According to ARDL estimates, the error correction parameter of the model is negative and statistically significant. Accordingly, the imbalances between the variables will be corrected in approximately four years, and the variables will approach the long-term equilibrium. According to causality analysis, there is a bidirectional causality relationship between solar energy, urbanization, and carbon emissions in the long run.