Hitit toplumunda cinsiyet kavramı
The concept of gender in Hittite society
- Tez No: 772719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Cinsiyet ve toplumsal cinsiyet rolleri son yıllarda sosyal bilimlerin en çok incelenen konularından olmuştur. İnsanlık tarihine bakıldığında sosyal hayat, günümüzde hâlâ olduğu gibi, en temel şekilde erkek ve kadın cinsiyetlerinin faaliyetleri üzerine şekillenmiştir. Hitit toplumunun çiviyazılı belgelerine bakıldığında dönemin farklı cinsiyetlere bakış açısı ve sosyal yaşamda kadın ve erkek bireylerin yaşantısıyla ilgili bilgi sahibi olabilmekteyiz. Hitit toplumu kuşkusuz Mezopotamya toplumları ile kültürel bir bağ içindeydi. Buna bağlı olarak söz konusu iki toplumun yazılı belgelerinde konuya karşı benzer bakış açılarını yansıtan ifadeler bulunmaktadır. Çalışmamızda Hititçe çiviyazılı metinlerdeki cinsiyet tanımlayıcı ifadeler ele alınmış, kadın olgusu ile onun özelindeki bir dizi cinsiyet rolüne değinilmiştir. Hitit yasaları göz önüne alınarak Hitit kadınının toplumdaki yeri incelenmiştir. Edebi metinler incelenerek toplumun kadına bakış açısı ve ritüel metinlere bakılarak ağırlıklı olarak kadınların ritüel uygulamalardaki görevleri ve konumları anlaşılmaya çalışılmıştır. Mezopotamya toplumlarındaki ilgili yazılı belgeler de incelenerek dönemin cinsiyetlere göre ayrılmış sosyo-kültürel yapısı hakkında bir bakış açısı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın içerisinde incelenen kaynaklar ağırlıklı olarak edebi metinler, ritüel metinleri ve yasal metinlerdir. Hitit toplumundaki cinsiyet kavramı, ilgili metin grupları dahilinde genel başlıklar altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender and gender roles have been one of the most studied topics in social sciences in recent years. When we look at the history of humanity, social life, as it stil is today, has been shaped mainly on the activities of the male and female genders. When we look at the cuneiform documents of the Hittite society, we can have information about the perspective of different genders of the period and the lives of men and women in social life. The Hittite society was undoubtedly in a cultural bond with the Mesopotamian societies. Accordingly, there are expressions reflecting similar perspectives towards the subject in the written documents of the societies in question. In our study, gender-defining expressions in Hittite cuneiform texts are discussed, the phenomenon of woman and some gender roles in her specificity are mentioned. Considering the Hittite laws, the place of the Hittite women in the society was examined. By examining the literary texts, the society's point of view on women and the ritual texts are mainly tried to understand the roles and positions of women in ritual practices. By examining relevant written documents in Mesopotamian societies, it has been tried to reveal a perspectie about the socio-cultural structure of the period separated by gender. The sources examined in our study are mainly literary texts, ritual texts and legal texts. The concept of gender in the Hittite society was gathered under general headings within the relevant text groups.