Refah devleti perspektifinden Türkiye'de sosyal bütçe uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of social budget practices in Turkey from the perspective of the welfare state
  1. Tez No: 739894
  2. Yazar: DAMLA IŞITIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EMRE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Devlet tarafından bazı uygulamalar ve sosyal hakların bireylere sunulmasıyla güvenli ve huzurlu bir ortamda minimum yaşam standardı sağlanmaktadır. Bireylerin sosyal ve ekonomik yönden ihtiyaçlarının karşılanmasının refah devleti anlayışı ile mümkün hale gelmesi bireylerin refah seviyelerinin artmasını sağlamaktadır. Refah devleti anlayışı ile toplumsal refahın maksimum noktaya çıkarılması hedeflenmektedir. Refah devleti ile refah düzeyinin artışının sağlanması için birtakım politikalar devlet müdahaleleri uygulanmaktadır. Sosyal bütçe kavramının çıkış noktası, toplumda var olan sorunlara kalıcı çözümler oluşturarak bireylerin yaşam standartlarını yükseltme amacı oluşturmaktadır. Toplumsal sorunların çözümüne odaklı olarak serbest piyasanın yetersiz kalması durumunda kamu hizmetlerinden yararlanılmaktadır. Sosyal bütçe yaklaşımları bireylerin yaşam standartlarını olumlu yönde arttırmaktadır. Her yaklaşım baz aldığı gruplara yönelik ihtiyaç analizleri yaparak temel ihtiyaçların karşılanmasında yardımcı olmaktadır. Bütçe yaklaşımları: cinsiyete duyarlı bütçeleme, katılımcı bütçeleme, çocuk dostu bütçeleme ve son olarak yeşil bütçeleme olarak incelenecektir. Anahtar Kavramlar: Sosyal devlet, Sosyal bütçe, Refah Devleti
Özet (Çeviri)
A minimum standard of living is ensured in a safe and peaceful environment by providing some practices and social rights to individuals by the state. The fact that it is possible to meet the social and economic needs of individuals with the understanding of the welfare state provides an increase in the welfare level of individuals. With the understanding of the welfare state, it is aimed to maximize social welfare. Several policies and state interventions are implemented to increase the welfare state and welfare level. The starting point of the concept of social budget is the aim of raising the living standards of individuals by creating permanent solutions to the problems existing in the society. In case the free market is insufficient by focusing on the solution of social problems, public services are utilized. Social budget approaches increase the living standards of individuals positively. Eachapproachhelpstomeetthebasicneedsbymakingneedsanalysisforthegroups on which it is based. Budgeting approaches: gender-sensitive budgeting, participatory budgeting, childfriendly budgeting, and finally green budgeting will be examined. Key Terms: Social State, Social budget, Welfare State