Yöneticiler ve temsilciler bakımından limited şirketlerde rekabet yasağı
Prohibition of competition in the limited companies regarding managers and representatives
  1. Tez No: 772725
  2. Yazar: GÖZDE GÜNAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARAMAN COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Şirketler hukukunda geniş bir uygulama alanına sahip olan rekabet yasağının düzenlenmesindeki amaç şirket içerisindeki konumları veya görevleri sebebiyle müdür ve temsilcilerin elde ettikleri bilgileri şirketin zararına olacak şekilde kullanmalarının önüne geçmektir. Limited şirketlerde rekabet yasağı müdürler bakımından 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 626. maddesinde hüküm altına alınmıştır. Limited şirket temsilcileri bakımından ise 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunun'nun 553. maddesi uyarınca rekabet yasağı uygulanacaktır. Rekabet yasağı düzenlemelerinde yasağın sınırları, koşulları, kapsamı ayrıntılı olarak ele alınmamıştır. İşte tezimiz ile rekabet yasağına ilişkin hükümlerin hem TTK hem TBK hem de 6762 sayılı mülga TTK çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda öncelikle rekabet yasağının kavramı ele alınmıştır. İlerleyen bölümlerde yasağın kapsamı, yönetici ve temsilcileri bakımından rekabet yasağı, yasağa aykırılık teşkil eden haller ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of regulating the non-competition clause, which has a comprehensive execution area in the corporate law, is to restrain managers and representatives from using the information obtained by courtesy of their positions or duties in the company in a way that might damage to the company. The non-competition clause in terms of limited liability companies is enacted under article 626 for managers in the Turkish Commercial Code. In terms of limited company representatives, the non-competition clause will be applied pursuant to article 553 of the Turkish Code of Obligations No. 6098. The limits, conditions and scope of the non-competition clause are not elaboretely discussed in the non-compete regulations. The aim of this dissertation is to broadly review the provisions regarding the non-competition within the framework of the TCC, TCO and the abolished TCC No. 6762. In our study, first of all, the concept of non-competition is discussed. In the following sections, the scope of the non-competition clause, the non-competition in terms of managers and representatives of these companies, legal consequences of violation of non-competition clause and the procedures of sanctions to be imposed to be applied are examined.