Pandemi döneminde kurumsal itibar yönetiminin sosyal medyadaki yansımaları: BİST-30 şirketlerinin Twitter içerikleri üzerine bir araştırma
Reflections of corporate reputation management on social media during the pandemic period: A study on the Twitter contents of BIST-30 companies
- Tez No: 772724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Küresel rekabet ortamı işletmelerde itibar gibi yumuşak güç unsurlarının önemini artırmıştır. Kurumsal itibar, işletmelerin rakiplerinden farklılaşmasını ve rakiplerine karşı üstünlük elde etmesini sağlamaktadır. Farklı açılardan güçlü yönler ve fırsatlar sağlayan kurumsal itibarın geliştirilmesi ne kadar zor olsa da kaybedilmesi oldukça basit hatalara bağlıdır. Bu nedenle işletmelerin itibarlarını çok dikkatli bir şekilde yönetmeleri gerekmektedir. Kurumsal itibarını hedef kitleye yansıtmak ve olumlu bir itibar algısı oluşturmak isteyen işletmelerin, geleneksel medya araçları yanı sıra sosyal medya araçlarını da kullandıkları görülmektedir. Sosyal medya, kurumsal itibarın yönetilmesi konusunda birçok avantajlar sağlarken, aynı zamanda büyük riskler içermektedir. Bu çalışmanın amacı, BİST 30 endeksinde yer alan işletmelerin sosyal medya üzerinde sahip oldukları kurumsal itibarı pandemi döneminde nasıl yönettikleri ve Twitter'da paylaşılan içeriklerin hangi kurumsal itibar bileşenlerine yönelik yoğunlaştıklarını belirlemektir. Fombrun ve arkadaşları tarafından geliştirilen İtibar Katsayısı (RQ) ölçeği boyutlarının kullanıldığı araştırmada BİST 30 endeksindeki işletmelerin 01 Mart 2020 ile 01 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapmış oldukları toplam 6.608tweet içeriği incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ürün ve hizmetler, duygusal cazibe, sosyal sorumluluk, vizyon ve liderlik bileşenleri en fazla atıf yapılan bileşenler olurken, en az atıf yapılan bileşenlerin çalışma ortamı ve finansal performans boyutları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global competitive environment has increased the importance of soft power elements such as reputation in businesses. Corporate reputation enables businesses to differentiate themselves from their competitors and gain an advantage over them. Although developing a corporate reputation, which provides strengths and opportunities from various perspectives, is difficult, it is dependent on very simple mistakes to lose it. For this reason, businesses need to manage their reputation very carefully. Traditional and social media tools are used by businesses that want to reflect their corporate reputation to their target audience and create a positive reputation perception. While social media has many benefits for managing corporate reputation, it also has significant risks. The aim of this study is to determine how the businesses in the BIST 30 index manage their corporate reputation on social media during the pandemic period and to determine which corporate reputation components the content shared on Twitter focuses on. In the research, in which the Reputation Coefficient (RQ) scale dimensions developed by Fombrun et al. were used, a total of 6,608 tweets made by BİST 30 index businesses between March 1, 2020, and July 1, 2021, were examined. According to the results, it has been determined that the most cited components are products and services, emotional appeal, social responsibility, vision, and leadership, while the least cited components are the work environment and financial performance dimensions.