Determinants and economic consequences of institutions: Analyses of colonization, trade policy and a public good experiment
Kurumların belirleyicileri ve ekonomik sonuçları: Kolonizasyon döneminin, ticaret politikalarının ve kamusal ürünler ile ilgili deneylerin analizleri
- Tez No: 772787
- Danışmanlar: PROF. DR. LOUIS PUTTERMAN, PROF. DR. DAVİD N. WEİL, DOÇ. DR. PRAVİN KRİSHNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Brown University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bölüm 1: Sömürgeleşmenin Belirleyicileri ve Ekonomik Sonuçları: Küresel Bir Analiz Bu bölümün ilk kısmı sömürgeleşmenin hem oluşumunu hem de zamanlamasını etkileyen faktörleri analiz etmektedir. İkinci kısım, sömürgeleşmenin oluşum ve zamanlamasının içselliğini hesaba katarak sömürgeleşmenin ekonomik kalkınma üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Bulgular, sömürgeleşmenin mevcut gelişme üzerindeki olumlu etkisinin, büyük ölçüde mevcut nüfusların atalarının geldikleri yerlerin sömürge öncesi gelişme düzeylerinin çağdaş kurumların kalitesi üzerindeki etkisi üzerinden işlediğini göstermektedir. Bölüm 2: Ticaretin Serbestleşmesinin Ekonomik Büyüme Üzerindeki Farklılaşan Etkileri: Beşeri Sermaye Birikiminin Rolü Bu bölümde, beşeri sermaye birikiminin içselleştirildiği küçük açık ekonomi Schumpeter tarzı bir büyüme modeli çerçevesinde, ticarete açılmanın – teknolojik uzmanlaşmaya bağlı olarak – eğitimli işgücünün göreli ücretleri üzerindeki etkisiyle bireylerin eğitim kararlarını etkilediği gösterilmiştir. Buna göre, vasıfsız işgücü kaynaklarının nispeten daha bol olduğu bir ekonomide, ticaretin serbestleştirilmesi kısa dönemde kişi başına düşen gelir artış hızını olumlu etkilerken, uzun dönemde (denge) büyüme hızını düşürmektedir. 3. Bölüm: Tercih Edilen Kurumların Bedavacılık Sorununu Azaltma ve Ters Cezalandırmayı Azaltmadaki Rolü Katılımcılara cezayı yöneten kurallar üzerinde oy kullanma fırsatının verildiği bir laboratuvar deneyi kullanılarak, sadece düşük katkıda bulunanların cezalandırılmasına izin verilen gruplarda hem daha yüksek katkı hem de daha yüksek kazanç seviyelerine ulaşılabildiği bulunmuştur. Bir diğer önemli bulgu ise en verimli kurumsal yapıya doğru yakınsamadır.
Özet (Çeviri)
Chapter 1: Determinants and Economic Consequences of Colonization: A Global Analysis First part of this chapter analyzes the factors affecting both the occurrence and timing of colonization. Second part analyzes the developmental consequences of colonization taking the endogeneity of colonization's occurrence and timing into account. I conclude that the positive effect of colonization on current development works largely through the impact of the pre-colonial development levels of the ancestors of current populations on the quality of contemporary institutions. Chapter 2: Differential Effects of Trade Liberalization on Economic Growth: Role of Human Capital Accumulation In this chapter, within the framework of a small-open-economy Schumpeterian growth model where the human capital accumulation is endogenized, I find that, opening up to trade influences educational decisions of individuals through its effect on the relative wages of the educated labor force, which arises due to technological specialization. Accordingly, in an economy which is relatively more abundant in the unskilled labor resources, in short-run, trade liberalization has beneficial effects on per capita income growth rate whereas in long-run, it decreases the equilibrium growth rate. Chapter 3: Role of Endogenously Chosen Institutions on Mitigating the Free-Rider Problem and Reducing Perverse Punishment Using a laboratory experiment where participants are given the opportunity to vote on rules governing punishment, I find that groups allowing punishment of low but not high contributors had not only higher contributions but also significantly higher earnings. Another important finding is the convergence towards the most efficient type of institutional structure.