Yöneticilerin algılanan liderlik tarzları ile çalışan sesliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi: Mersin ili özel ve üniversite hastanesi örneği
Investigating the relationship between the perceived leadership styles of managers and employee voice: Examples of Mersin city's university hospital and one of its private hospitals
- Tez No: 772786
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Liderlik, insanlık tarihi kadar eski ve o tarihten günümüze kadar var olan çok boyutlu bir kavramdır. Çevresel koşullar, durumlar, davranışlar liderlik tarzları üstünde etkili olmuştur ancak geleneksel yönetim anlayışının artık günümüz dünyasına entegre olmasında yaşanan güçlükler ile birlikte yeni yöneticilik anlayışları ortaya çıkmıştır. Bir organizasyonda liderlik tarzı nasıl önemliyse, çalışanların yöneticilerinin liderlik tarzını nasıl algıladıkları ve organizasyonda söz sahibi olup olmadıkları da önemlidir. Çalışan sesliliği olarak karşımıza çıkan bu ifade, iş görenin kendisini ifade edebilmesi, öneri ve fikirleriyle kurumu olumlu anlamda etkilemesidir. Bu araştırmada, özel ve üniversite hastanelerinde çalışanların algıladıkları liderlik tipleri ile çalışan sesliliği arasında ilişki olup olmadığı, sosyodemografik ve kişisel özelliklerin bu değişkenlerde farklılık yaratıp yaratmadığı incelenmiştir. Araştırma, tanımlayıcı kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Mersin il merkezinde yer alan Mersin Üniversitesi Hastanesi için 2584, özel hastane için 336 kişi oluşturdu. Örneklemini ise Mersin Üniversitesi Hastanesi için 288 ve özel hastane için 92 kişi oluşturdu. Araştırma kapsamında yer alan katılımcıların demografik özellikleri incelendiğinde, cinsiyete göre %48 oranında kadın, %52 oranında erkek olduğu saptandı. Yaş ortalamasının %47 oranında 35 ve altı, % 53 oranında 35 yaş üstü olduğu saptandı. Medeni durumlarına bakıldığında, çoğunluğun (%63) evli ve lisans seviyesinde eğitim gördüklerine ulaşıldı. Statülerine bakıldığında, büyük çoğunluğun (%87) çalışan ve bu iş yerindeki çalışma süresine göre %35 oranında 11 yıl ve üstü çalışmakta olduğu ile toplam iş deneyimine göre %48 oranında 11 yıl ve üstü iş deneyimine sahip bulunduğu tespit edildi. Sağlık çalışanlarının demografik özelliklerine göre algılanan liderlik algısı değerlendirildiğinde; cinsiyet, medeni durum ve statüye göre algılanan liderlik toplam puanı ve alt boyutlarının puanları arasında istatistikî açıdan anlamlılık bulunamamıştır. Yaş, eğitim durumu, bu iş yerindeki çalışma süresi ve toplam çalışma süresine göre algılanan liderlik algısı değerlendirildiğinde; algılanan liderlik toplam puanı ve alt boyutlarının puanları arasında istatistikî açıdan anlamlılık saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının demografik özelliklerine göre çalışan sesliliği değerlendirildiğinde; cinsiyet, yaş, medeni durum, statü, eğitim durumu, bu iş yerindeki süre ve toplam çalışma süresine göre çalışan sesliliği toplam puan arasında istatistikî açıdan anlamlılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Dating back to the emergence of humankind, leadership has been a multidimensional concept throughout history. Environmental conditions, situations and behaviors have had an impact on leadership but due to the conventional understanding of managing no longer being able to adapt to the advanced world, new approaches to management have been arising. While an organization's leadership style plays a key factor, just as important is how the employees perceive their leader's style and whether they have any means of contributing to decision making. Called“employee voice”, this concept refers to employees being able to express themselves and supporting the organization with their suggestions and ideas. This study seeks to investigate whether or not there is a relationship between employee voice and the leadership types received by employees working at private and university hospitals, and whether socio demographic and personal characteristics make a difference in these variables. It is a descriptive cross-sectional study. The population of the study consists of 2584 people for the Mersin University Hospital and 336 people for the private hospital which located in the center of the Mersin city. The sample consists of 288 people for the Mersin University Hospital and 92 people for the private hospital. Examination of the demographic characteristics of the participants within the scope of the study determined that 48% were female and 52% were male.47% of the participants were 35 years old or younger, while 53% were over 35. In terms of marital status, it was found that the majority (63%) are married and have a bachelor's degree. Regarding status, it was determined that the majority (87%) were employees, 35% had been working for 11 years or more in their current workplace and 48% had 11 years or more total work experience. When the perception of perceived leadership was evaluated according to the demographic characteristics of healthcare employees, no statistical significance was found between the total score and the sub-dimensions of perceived leadership according to gender, marital status, and status. When the perception of perceived leadership was evaluated according to age, educational status, working time in the current workplace and total working time, statistical significance was found between the total score of perceived leadership and the scores of its sub-dimensions. When employee voice was evaluated according to the demographic characteristics of healthcare employees; no statistically significant difference was found between the total score of employee voice according to gender, age, marital status, status, educational status, working time in current workplace and total working time.