Ülseratif kolit hastalarında mesalazin ile tedaviden önce ve sonra inflamasyonla ilişkili mikroRNA düzeylerinin analizi
Analysis of inflammation-related microRNA levels beforeand after treatment with mesalazin in patients withulcerative colitis
  1. Tez No: 772814
  2. Yazar: ZELİHA MERVE EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURADİYE NACAK, DOÇ. DR. NİMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ülseratif kolit (ÜK), kolonu rektumdan proksimale doğru sağlam kısım bırakmadan tutan, yüzeyel mukozal tutulum gösteren, remisyon ve alevlenmelerle seyreden, sindirim sistemi dışındaki sistemleri de tutan, etyolojisi tam olarak bilinmeyen kronik inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır. MikroRNA (miRNA) molekülleri küçük kodlamayan RNA molekülleri olup; hücrelerin farklılaşması, proliferasyonu, metabolizması ve apoptozis gibi normal biyolojik işlevleri düzenlemektedir. MikroRNA ekspresyon düzeyindeki değişikliklerin kanser, viral hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar ve metabolik inflamasyonla ilişkili birçok hastalığın etyopatogenezinde önemli rol oynadıkları belirlenmiştir. Bu çalışmada, inflamasyonla ilişkili miR-744-3p, miR-320a ve miR-17-5p ekspresyon seviyelerinin ÜK hastalığında potansiyel biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacaklarını ve mesalazin tedavisine verilen yanıtla olan ilişkilerini değerlendirmek amaçlandı. Bu amaçla, çalışmaya yeni ÜK hastalığı tanısı almış 20 hasta ve yaş/cinsiyet uyumlu 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hasta grubunda mesalazin ile tedavi öncesi ve tedaviden 3 ay sonra, sağlıklı kontrol grubunda ise başvuru anında periferik kan örnekleri alındı. MikroRNA ekspresyon seviyeleri kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) yöntemi ile analiz edildi ve sonuçlar gruplar arasında istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgulara göre, hasta grubunun mesalazin ile tedavi öncesi ve tedavi sonrasındaki miRNA744-3p, miRNA-320a ve miRNA17-5p gen ekspresyon seviyeleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Ayrıca, hasta grubunun tedavi öncesi ile tedavi sonrası miRNA ekspresyon seviyeleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak çalışmamızın bulguları, inflamasyonla ilişkili miRNA744-3p, miRNA-320a ve miRNA17-5p' nın ÜK hastalığı için spesifik biyobelirteçler olmadığını, mesalazin ile tedavi öncesi ve sonrası bu miRNA seviyelerinde farklılık bulunmadığını, dolayısıyla bu miRNA'ların mesalazin tedavi yanıtı ile ilişkili olmadığını göstermektedir. Sonuçlarımızın doğrulanması için daha büyük hasta gruplarında çalışmalara gereksinim bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis (UC) is a chronic inflammatory bowel disease of unknown etiology that involves the colon from the rectum to the proximal without leaving any intact part, shows superficial mucosal involvement, progresses with remission and exacerbations, and also affects systems other than the digestive system. MicroRNA (miRNA) molecules are small non-coding RNA molecules; It regulates normal biological functions such as cell differentiation, proliferation, metabolism and apoptosis. It has been determined that changes in microRNA expression level play an important role in the etiopathogenesis of many diseases associated with cancer, viral diseases, cardiovascular diseases and metabolic inflammation. In this study, it was aimed to evaluate whether the expression levels of miR-744-3p, miR-320a and miR-17-5p associated with inflammation can be used as potential biomarkers in UC and their relationship with the response to mesalazine treatment. For this purpose, 20 patients newly diagnosed with UC and 20 age/sex matched healthy volunteers were included in the study. Peripheral blood samples were taken before and 3 months after treatment with mesalazine in the patient group, and at the time of admission in the healthy control group. MicroRNA expression levels were analyzed by quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) method and results were evaluated statistically between groups. According to the results, when the miRNA744-3p, miRNA-320a and miRNA17-5p gene expression levels of the patient group before and after treatment with mesalazine were compared with the control group, no statistically significant difference was found (p>0.05). In addition, no statistically significant difference was found between the miRNA expression levels of the patient group before and after treatment (p>0.05). In conclusion, the findings of our study show that inflammation-related miRNA744-3p, miRNA-320a and miRNA17-5p are not specific biomarkers for UC disease, there is no difference in these miRNA levels before and after treatment with mesalazine, therefore these miRNAs are not associated with mesalazine treatment response. Studies with larger patient groups are needed to confirm our results.