İnflamatuvar barsak hastalarında anti-TNF ajanların etkinliğinin klinik, endoskopik ve laboratuvar olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 653636
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Crohn Hastalığı (CH) ile Ülseratif Kolit (ÜK) hastalarında anti-TNF ajan olan 'adalimumab' ve 'infliximab' tedavilerinin her iki hastalıktaki etkinliklerinin gösterilmesi, remisyon idamesindeki etkinlik süreleri ve güvenilirliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma vaka-kontrollü kesitsel bir araştırma olup, Gastroenteroloji polikliniğinden takipli CH ve ÜK tanılı hastalar üzerinde yapılmıştır. Bu hastaların infliximab ve adalimumab kullanımına başlanmasından 1 yıllık izlem sürecindeki 0. ay, 6. ay ve 12. ay polikinik takiplerinde klinik bilgileri, demografik verileri, laboratuvar değerleri ve kolonoskopi bulguları analiz edilmiştir. Bu analizler ile Crohn Hastalığı için CDAI skoru, ÜK hastaları için SEO skoru hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya yaşları 18 ile 70 arasında yaş ortalaması 36,44±12,47 yıl olan 33'ü erkek (%54,1), 28'i kadın (%45,9) olmak üzere dışlama kriterlerini karşılayan toplam 61 olgu dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan olguların 37'si CH (%60,7), 24'ü ÜK (%39,3) hastasıdır. Olguların 40'ı infliximab, 21'i adalimumab kullanmaktadır. Olguların %96,7'sinin daha önce ilaç (azotioprin, mesalazin, metilprednizolon, sülfasalazin, budesonit ve/veya metotreksat) kullandığı ve %85,2'sinin ilaç kullanmaya devam ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to demonstrate the efficacy of 'adalimumab' and 'infliximab' which is anti-TNF agents in patients with Crohn's Disease (CD) and Ulcerative Colitis (UC), and to evaluate the efficacy duration and safety of remission maintenance in both disease. Materials and Methods: This is a case-controlled cross-sectional study conducted on patients with CD and UC followed by the gastroenterology outpatient clinic. Clinical information, demographic data, laboratory values and colonoscopy findings were analyzed in the 0., 6., and 12. months polyclinic follow-up of these patients during the 1-year follow-up period after the use of infliximab and adalimumab. With these analyzes, CDAI score for CD and SEO score for UC patients were calculated. Results: The study included a total of 61 cases, 33 male (54,1%) and 28 female (45,9%) who from the exclusion criteria, aged between 18 and 70 years old, with a mean age of 36,44 ± 12,47 years. 37 CD (60,7%), and 24 UC (39,3%) patients were included in the study. 40 of the patients use infliximab, and 21 of them use adalimumab. It was observed that 96,7% of the patients had used medication (azathioprine, mesalazine, methylprednisolone, sulfasalazine, budesonite and/or methotrexate) and 85,2% continued to use these drugs.