İnflamatuvar bağırsak hastalığı tanısı ile takip edilen olguların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the cases followed with the diagnosis of inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 808611
  2. Yazar: FATİME AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH); gastrointestinal sistemin etiyopatogenezi tam olarak bilinmeyen kronik inflamatuvar bozukluğudur. İBH'ın çocuklarda görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bu çalışmamızda İBH tanılı hastaların başvuru yakınmalarının, başvurudaki fizik muayene ile laboratuvar bulgularının, tanı için kullanılan görüntüleme yöntemlerinin, endoskopi ve patoloji sonuçları ile planlanan tedavilerin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu çalışmada Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bölümü'nde 2005-2021 yılları arasında İBH tanısı alan çocuk ve adolesan olguların verileri retrospektif olarak incelendi. Olgulara ait veriler hasta dosyalarından ve hastane otomasyon sistemi kayıtlarından elde edildi. Çalışmaya hastanemizde tanı alan ve takibi yapılan 138 olgu dâhil edildi. Hastaların tanı, cinsiyet, yaş, başvuru yakınması, anne baba arasında akrabalık varlığı, ailede İBH öyküsü, başvuru anındaki antropometrik ölçümler dahil fizik muayene bulguları, laboratuvar bulguları, genetik analizleri, radyolojik görüntülemeleri, endoskopi ve histopatolojik bulguları ve aldıkları tedaviler incelendi.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD); It is a chronic inflammatory disorder of the gastrointestinal tract of unknown etiopathogenesis. The incidence of IBD in children is increasing. In this study, it was aimed to evaluate the complaints of patients diagnosed with IBD at admission, physical examination and laboratory findings at admission, imaging methods used for diagnosis, endoscopy and pathology results, and planned treatments. In this study, the data of children and adolescents diagnosed with IBD in Fırat University Hospital, Department of Pediatric Gastroenterology Hepatology an Nutrition between 2005 and 2021 were analyzed retrospectively. The data of the cases were obtained from patient files and hospital automation system records. 138 cases diagnosed and followed up in our hospital were included in the study. The patients' diagnosis, gender, age, complaint at presentation, consanguinity between parents, family history of IBD, physical examination findings including anthropometric measurements at the time of admission, laboratory findings, genetic analysis, radiological imaging, endoscopy and histopathological findings, and treatments received were examined.