İslâm iktisadı açısından vakıfların sürdürülebilir kalkınmadaki rölü
Awqaf and sustainable development: An Islamic economic perspective
- Tez No: 772846
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, İslâm iktisadı bakış açısına göre vakıfların sürdürülebilir iktisadi kalkınma konusu incelenmektedir. Vakıfların temel hedefi, toplumun sosyo-ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için istikrarlı ve kalıcı finansal kaynaklar oluşturup toplumun farklı tabakaları arasındaki dayanışmayı sağlamaktır. Ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlara ulaşmanın yanı sıra sürdürülebilir kalkınmanın dayandığı bağlam budur. İslâm medeniyetinde vakıflar, ilk çağlardan günümüze kadar oynadığı rol bakımından, esnekliğinin yanında sürdürülebilir kalkınma teriminin ortaya çıkmasıyla birlikte dünya devletlerini ve kuruluşlarını sürdürülebilir kalkınmaya yöneltmektedir. Bu tez, vakıf mekanizmalarından biri olan İslâm iktisadı açısından, sürdürülebilir kalkınmayı sağlama noktasında, vakıfların rolüne ışık tutar niteliktedir. Sürdürülebilir kalkınma göstergeleri; insani değerler ve mevzuat açısından İslâm iktisadında somutlaştırılmıştır. Bu çalışma, bahsedilen sorunsala, sürdürülebilir kalkınma boyutlarını da ele alarak İslâm iktisadı'nın bakış açısından net bir çözüm getirmektedir. Ayrıca bu araştırma, vakıf çalışmalarını genişletmek, sürdürülebilir kalkınma performansını geliştirmek ve gerekli olan en önemli modern yatırım araçları için pratik modeller ve fikirler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This Study Examines The Role Of Awqaf (Islamic Endowments) İn Supporting Sustainable Development From An Islamic Economic Perspective. Throughout The Ages, Awqafs Have Played An Essential Role İn Islamic Civilization. This Economic Model Has Contributed To Providing Society With Stable And Permanent Financial Resources That Meet Economic And Social Needs. In Addition To İmproving The Quality Of Human Life, This Model Was Built On The Premise That Future Generations Have The Right To The Wealth Of The Present Generations To Live A Dignified Life. This Thesis Sheds Light On The Role Of Awqafs İn Achieving Modern Sustainable Development From The Perspective Of The Islamic Economy, Of Which Awqafs Are One Of İts Vehicles. In The Islamic Economy, Human Values And Legislation Reflect İndicators Of Sustainable Development. The Research Delves Deeply İnto The Study Of The Vision Of Islamic Economics For Sustainable Development. It Also Presents Practical Models And İdeas For The Most İmportant Modern İnvestment Tools Necessary To Expand The Awqafs Work To Achieve Sustainable Development.