Sosyal dışlanma bağlamında genç işsizliğe yönelik devletin mali çözüm önerileri: Türkiye ve seçilen ülkelerde uygulanan istihdam politikaları
Financial solution proposals of government for youth unemployment in the context of social exclusion: Employment policies implemented in Turkey and selected countries
  1. Tez No: 772847
  2. Yazar: MERVE TUBA RÜZGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN CURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
İlk kez Fransa'da kullanılan ve giderek önemi artan sosyal dışlanma kavramı hem nesnel hem de öznel değerlendirmeleri içermektedir. Çok boyutlu ve dinamik bir süreci ifade eden sosyal dışlanma kavramının sınırlarını belirlemek çok güçtür. Sosyal dışlanma biçimlerini ölçen birçok gösterge bulunmakla birlikte bunların en başında istihdam gelmektedir. Özellikle gençlerin iş gücü piyasasına katılım eksikliği sosyal dışlanma bakımdan da çok önemlidir. Çünkü genç işsizliği hem bireylerde hem de toplumda ekonomik ve sosyal açıdan risklerin oluşmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla genç işsizliği yüksek seyreden ülkelerin istihdama yönelik uyguladıkları aktif ve pasif politikaları yeniden değerlendirmesi, en kısa sürede gençleri istihdama dahil etmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, dünyada giderek artan ve birçok ülkenin temel sorunu haline gelen genç işsizliği konusunun sosyal dışlanma bağlamında incelenmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde sosyal dışlanma kavramı, ikinci bölümünde sosyal dışlanma ile istihdam arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Türkiye ve seçilen ülkelerde sosyal dışlanma türü olarak genç işsizliği konusuna yer verilmiştir. Ayrıca çalışmanın son bölümünde bulunan ve araştırma örneklemini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören 18-24 yaş aralığındaki öğrencilerin oluşturduğu alan araştırmasında, öğrencilerin işsizlikle ilgili kaygı, beklenti, plan ve düşünceleri değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda gençlerin mezun olmadan işsizlik korkusunu çok yüksek seviyelerde hissettiği, gelecekle ilgili beklenti ve düşüncelerinin olumsuz yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of social exclusion, which was used for the first time in France and has become increasingly important, includes objective and subjective evaluations. It is challenging to determine the boundaries of the concept of social exclusion, which expresses a multidimensional and dynamic process. Although many measurement indicators reveal the forms of social exclusion, employment comes first. Especially the lack of participation of young people in the labor market is significant in terms of social exclusion. Because youth unemployment causes economic and social risks for both individuals and societies. Therefore, countries with high youth unemployment need to reevaluate their active and passive policies towards employment, and to include young people in employment as soon as possible. This study aims to examine the issue of youth unemployment, which is increasing in the world and has become the main problem in many countries, in the context of social exclusion. The study consists of three parts. The first part of the study examined the concept of social exclusion, and the second part examined the relationship between social exclusion and employment. In the third part of the study, youth unemployment as a type of social exclusion in Turkey and selected countries were included. In addition, in the field study in the last part of the study, in which the research sample consisted of students aged 18-24 studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Manisa Celal Bayar University, students' anxiety, expectations, plans and thoughts about unemployment were evaluated. As a result of the study, it has been concluded that the young people experience the fear of unemployment at very high levels before they graduate, and their expectations and thoughts about the future are negative.