Environmental diagnostics of Çamaltı salt ponds and bird paradise
- Tez No: 77286
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Çamaltı Tuzlaları ve İzmir Kuş Cenneti olarak bilinen 8000 hektarlık alan, göçmen ve yerleşik 200'ü aşkın kuş türü için uluslararası önem taşımaktadır. Alan İzmir'e 25 km uzaklıkta olması bakımında şehir için vazgeçilmez doğa alanı görevini görmektedir. Şehire bu kadar yakın olması kaçınılmaz olarak insan yapısı faktörlerden etkilenmesini de beraberinde getirmiştir. Endüstriyel aktiviteler ve şehirleşme yöreyi tehtid eden faktörlerdendir. Bunlara ek olarak son 10 yıl içinde, yukarı Gediz Havzası'nda aşırı su kullanımı dolayısıyla ve iklimsel değişikliklerin de etkisiyle yörede kuraklık sorunu oluşmuştur. Yöreyi besleyen su kaynaklarının yetersiz kalması nedeniyle oluşan kuraklık şu an için en önemli çevresel problemdir ve acil olarak çözüm beklemektedir. Kuraklık sonucunda yöredeki alanlarda tuzlanma sorunu yaşanmakta, ve başta kuş türleri olmak üzere yöre ekolojisi negatif yönde etkilenmektedir. Bu çalışmada başta tuzlanma olmak üzere yörenin mevcut durumunun saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla 1996 Kasım'ından 1997 Mayıs'ına kadar yörede bir arazi çalışması yürütülmüş, açık su alanlarında tuzluluk ölçümleri yapılmıştır. Tuzluluğun yanında tatlı su sistemlerinden alınan örneklerde KOİ, Nitrat, Nitrit ve Toplam Fosfor parametreleri analizlenmiştir. Bu çalışmanın, bundan sonraki çalışmalar için bir veri tabanı olması amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında, aynı zamanda, yaygın olarak karıştırılan ya da anlaşılması güç olan“Sulak Alan”kavraminin tanımlanması ve sulak alanların sınıflandırılmasını kapsayan bir bölüm sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Camalti salines and Bird Paradise (8,000 ha) are of international importance for their migratory and breeding birds. Situated only 25 km from Izmir they constitute an island of natural value increasingly surrounded by industry and conurbation. Over 200 species of birds have been recorded. The richness of the birds at Camalti has led to the site being declared an 'Important Bird Area' in the review undertaken by the International Waterfowl and Wetlands Research Bureau (IWRB) and the International Council for Bird Preservation (ICBP, now called Birdlife International). In the last decade excess usage of upland water in the Gediz River Basin and climatic trends caused drougth on the area. Due to the draugth salinification occurred and bird species affected negatively. For an effective treatment, diagnosisis is the first stage. In this thesis the dimensions of salinity problem will tried to be be cleared. For the scope of thesis field studies are performed between October 1996 and May 1997. Data obtained by field studies, used to determine salinity profile of the area. Moreover COD, Nitrate, Nitrite and Total Phosphorus concentration in the freshwater bodies are analysed. The thesis may also be used develop monitoring program on the area in terms of water quality, esspeaciliy for salinity. Beside the environmental problems of Camalti Salt ponds and Bird Paradise, the thesis also gives a clear definition and classification of wetlands for information.