Birinci derece yakınlarında kanser öyküsü olan bireylerin kanser kaygı düzeyleri ile kanser tarama testleri hakkında bilgi ve tutum düzeyleri arasındaki ilişkinin analizi
The analysis of the relationship between cancer anxiety levels and information and attitude levels towards cancer screening tests among individuals with a family history of cancer
  1. Tez No: 864562
  2. Yazar: KÜBRA ÇİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DR. BAŞAK KORKMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır. Kanserin gelişiminde çevresel ve genetik risklerin etkili olduğu düşünüldüğünde, hastaların birinci derece yakınları, kanser hastası ile benzer çevresel etkenlere maruz kalmaktadır ve aynı genetik havuza sahiptir, bu yüzden toplumun diğer bireylerine göre kanser tanısı alma riski daha yüksektir. Bu durum birinci derece yakınında kanser öyküsü olan bireylerin kanser kaygısını da etkilemektedir. Bu yüzden bu bireylerin erken tanı amacıyla kanser tarama testleri hakkında bilgilendirilmeleri oldukça önemlidir. Çalışmamızda birinci derece yakınında kanser öyküsü olan bireylerin kanser kaygı düzeyinin, kanser tarama testleri hakkında bilgi ve tutumları üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olup yüz yüze anket uygulamasıyla yapılmıştır. Çalışmamız 1 Ekim 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasındaki 3 aylık periyotta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, dahil edilme kriterlerini kapsayan 162 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara toplam 22 sorudan oluşan kişisel ve demografik veri formu ve kanser tarama programlarına ilişkin bilgi değerlendirme formu, Yıldırım Öztürk EN ve arkadaşları tarafından hazırlanmış olan Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği-Kısa Form ve Üner FO ve arkadaşları tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan Kanser Kaygı Ölçeği'nin bulunduğu toplamda 45 soruluk bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cancer ranks second among the causes of death both globally and in our country. Considering the influential roles of environmental and genetic risks in cancer development, first-degree relatives of patients are exposed to similar environmental factors and share the same genetic pool as cancer patients, hence they have a higher risk of being diagnosed with cancer compared to other individuals in society. This situation also affects the cancer anxiety of individuals with a family history of cancer. Therefore, it is crucial to inform these individuals about cancer screening tests for early diagnosis. The aim of our study is to investigate the effect of cancer anxiety levels of individuals with a family history of cancer on their knowledge and attitudes towards cancer screening tests. Materials and Methods: Our study is a descriptive and cross-sectional study conducted through face-to-face questionnaire application. The study was conducted with 162 participants who met the inclusion criteria and applied to the family medicine outpatient clinics of Basaksehir Cam and Sakura City Hospital between October 1, 2023, and December 31, 2023, covering a three-month period. Participants were administered a total of 45 questions, including a personal and demographic data form consisting of 22 questions, an evaluation form for information on cancer screening programs, the Cancer Screening Attitude Scale-Short Form prepared by Yıldırım Öztürk and colleagues, and the Cancer Anxiety Scale, which was validated and made reliable in Turkish by Uner FO and colleagues.