Piyano eğitiminde öğretim etkinlikleri modelinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of the educational activities model on the academic success of students in piano education
- Tez No: 772877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma Robert Mills Gagné'nin öğretim etkinlikleri modeline göre tasarlanmış piyano eğitiminin öğrencilerin akademik başarı ve piyano çalma davranışlarına etkisinin incelemesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma deneme modellerinden ön test-son test tek gruplu desene göre gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin piyano eğitimi dersine yönelik akademik başarı ve piyano çalma davranışlarını incelemek amacıyla başarı testi ve gözlem formu geliştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılı, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı, Müzik Eğitimi Bilim Dalı lisans I. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken, piyano eğitimi dersinde legato ve staccato çalış tekniği bilmeyen 6 öğrenci oluşturmuştur. Belirlenen grubun denkliği için nonparametrik testlerden Mann-Whitney U ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Ayrıca araştırmanın geçerlilik ve güvenirliliğini arttırmak için, uygulama öncesi ön test ve uygulama sonrası son test sürelerinin yeterliliğine dikkat edilmiştir. Araştırmada kullanılacak konu piyano eğitimi dersi legato ve staccato çalış tekniği olarak belirlenmiş ve öğretim sürecinde kullanılacak etkinlikler uzman görüşü alınarak tasarlanmıştır. Araştırmanın uygulama aşaması piyano dersi yapmaya uygun bir ortamda sürdürülmüştür. Toplam 8 hafta olarak belirlenen çalışmanın birinci haftasında uygulama öncesi ön test için hazırlanan başarı testi ve gözlem formu uygulanmış ve uygulama sürecine geçilmiştir. Araştırma takviminin son haftasında uygulama öncesi ön test için kullanılan ölçme araçları uygulama sonrası son test için kullanılmış ve araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of piano education designed according to Robert Mills Gagné's teaching activities model on students' academic achievement and piano playing behaviors. The research was carried out according to the pretest-posttest single-group design, which is one of the experimental models. An achievement test and an observation form were developed in order to examine the academic achievement and piano playing behaviors of the students for the piano education lesson. The study group of the research consists of the first year undergraduate students of Necmettin Erbakan University, Department of Fine Arts Education, Department of Music Education in the 2021-2022 academic year. While determining the study group, it consisted of 6 students who did not know the legato and staccato playing technique in the piano education lesson. Mann-Whitney U and Wilcoxon signed-rank tests, which are nonparametric tests, were used for the equivalence of the determined group. In addition, in order to increase the validity and reliability of the research, attention was paid to the adequacy of the pre-test and post-test periods before the application. The subject to be used in the research was determined as the piano education lesson legato and staccato playing techniques, and the activities to be used in the teaching process were designed by taking expert opinion. The application phase of the research was carried out in an environment suitable for piano lessons. In the first week of the study, which was determined to be 8 weeks in total, the achievement test and observation form prepared for the pre-test before the application were applied and the application process was started. In the last week of the research calendar, the measurement tools used for the pre-test before the application were used for the post-test after the application and the research was completed.