Millî Mücadele komutanlarından Çolak İbrahim Bey'in askeri ve siyasi hayatı (1881-1944)
Military and political life of Mr. Çolak İbrahim, one of the commanders of the National Struggle (1881-1944)
- Tez No: 772888
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Millî Mücadele, Türk Milleti için her zaman önemli olacaktır. Çünkü Millî Mücadele'nin kazanılması ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelleri de atıldı. Nitekim Millî Mücadele'nin kazanılması Millî Mücadele komutanlarının özverili bir şekilde çalışması ile mümkün oldu. Bu özverili çalışmayı icra eden Millî Mücadele komutanlarının hayatları, Millî Mücadele ruhunu yansıttığı gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temellerine de ışık tutmaktadır. Bu sebeple Millî Mücadele komutanlarını tanımak önemlidir. Millî Mücadele komutanlarından Çolak İbrahim Bey'in hayatı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temellerini oluşturan önemli olay ve durumları anlamak, doğru değerlendirmek, bu konuda bilgi sahibi olmak açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle Çolak İbrahim Bey'in hayatı incelendi. Bu inceleme yapılırken Çolak İbrahim Bey'in İttihat ve Terakki Cemiyet'inde ve Teşkilat-ı Mahsusa'daki rolleri gözler önüne serildi. Ayrıca Millî Mücadele döneminde 2. Kuva-yı Seyyare Kumandanı olan Çolak İbrahim Bey'in Düzce ve Yozgat isyanlarının bastırılmasında, icra ettiği faaliyetler ayrıntılı olarak açıklandı. Akabinde 3. Süvari Tümeni Komutanı olan Çolak İbrahim Bey'in II. İnönü Muharebesi, Kütahya Eskişehir Muharebeleri, Sakarya Meydan Muharebesi, Sakarya Zaferi'nden sonra yapılan takip harekâtı ve Büyük Taarruz'a katılması ve faaliyetleri ayrıca değerlendirildi. Neticede Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temellerini oluşturan önemli olay ve durumlar, Çolak İbrahim Bey'in hayatı araştırılırken tekrar incelendi. Millî Mücadele komutanlarından Çolak İbrahim Bey'in 1881 tarihinde Bursa'da başlayan 24 Şubat 1944 tarihinde İstanbul'da sona eren hayatı araştırıldı. Çolak İbrahim Bey'in ailesi hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Ayrıca Harp Okulu'ndaki başarılı ve başarısız olduğu dersler ele alınıp incelendi. Akabinde askeri ve siyasi hayatı hakkında elde edilen bilgilere yer verildi. Amacımız, askeri ve siyasi açıdan önemli faaliyetler icra eden Çolak İbrahim Bey'in hayatını incelemektir.
Özet (Çeviri)
The National Struggle will always be important for the Turkish Nation. Because with the victory of the National Struggle, the foundations of the Republic of Turkey were laid. As a matter of fact, the victory of the National Struggle was possible with the selfless work of the commanders of the National Struggle. The lives of the Commanders of the National Struggle, who performed this selfless work, not only reflect the spirit of the National Struggle, but also shed light on the foundations of the Republic of Turkey. For this reason, it is important to know the commanders of the National Struggle. The life of Çolak İbrahim Bey, one of the Commanders of the National Struggle, is important in terms of understanding the important events and situations that form the foundations of the Republic of Turkey, evaluating them correctly, and having information on this subject. For this reason, the life of Çolak İbrahim Bey was examined. While making this study, the roles of Çolak İbrahim Bey in the Committee of Union and Progress and the Special Organization were revealed. In addition, the activities performed by Çolak İbrahim Bey, who was the 2nd Commander of the Naval Forces during the National Struggle, in suppressing the Düzce and Yozgat rebellions, were explained in detail. Afterwards, Çolak İbrahim Bey, who was the Commander of the 3rd Cavalry Division, was sent to II. Battle of İnönü, Battle of Kütahya Eskişehir, Sakarya The Pitched Battle, the follow-up operation after the Sakarya Victory, his participation in the Great Offensive and his activities were also evaluated. As a result, important events and situations that formed the foundations of the Republic of Turkey were re-examined while investigating the life of Çolak İbrahim Bey. The life of Çolak İbrahim Bey, one of the commanders of the National Struggle, which started in Bursa in 1881 and ended in Istanbul on February 24, 1944, was investigated. Detailed information was given about Çolak İbrahim Bey's family. In addition, the successful and unsuccessful courses in the Military Academy were discussed and examined. Subsequently, information about his military and political life was given. Our aim is to examine the life of Çolak İbrahim Bey, who carried out important military and political activities.