Periferal konumda sübstitüe metalli ftalosiyoninlerin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of the spectroscopic properties of peripherally substituted metallo phthalocyanines
- Tez No: 772910
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ÇAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ftalosiyaninler üzerine en kapsamlı ön araştırmalar 1930'larda Linstead ve arkadaşları tarafından yapılmıştır. Keşfedilmesinden sonraki ilk otuz yılda çeşitli sektörlerde pigmentler ve boyalar olarak kullanılmışlardır. Potansiyel uygulamalar arasında elektrokromik görüntüleme cihazları, kanser tedavisi, optik olarak okuma-yazma diskleri ve bilgi depolama sistemleri yer alır. Merkez metal ile çevresel sübstitüentlerin konumu ayırt edilerek farklı kompleksler oluşturan ftalosiyaninler sentezlenebilir. Periferal konumlarına hacimli grupların sübstitüsyonu, organik çözücülerdeki çözünürlüklerini arttırır ve bu ikame, ftalosiyaninlerin elektrokimyasal ve spektroskopik özelliklerini etkili bir şekilde değiştirir. Tez çalışmasında, oktadesil 3-(3,5-di-ter-bütil-4-(3,4-disiyanofenoksi)fenil)propiyonat türevinden çinko, magnezyum, kobalt ve indiyum metallerini içeren periferal konumda sübstitüe ftalosiyanin bileşikleri elde edilmiştir. Yeni elde edilen bileşimlerin yapısal özellikleri infrared, proton NMR ve kütle spektroskopisi ile belirlenmiş olup ultraviyole-görünür bölge ve floresans spektrometrisi ile spektroskopik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most common preliminary research on phthalocyanines was done in the 1930s by Linstead et al. In the first three decades following its finding, it was used as pigments and dyes in various industries. Potential applications include electrochromic imaging devices, cancer therapy, optically read-write disks and information storage systems. By distinguishing the position of the central metal and substituents, phthalocyanines that form different complexes can be synthesized. Substitution of bulky groups to their peripheral positions increases their solubility in organic solvents, and this substitution effectively changes the electrochemical and spectroscopic properties. In this thesis study, zinc, magnesium, cobalt and indium metallophthalocyanine compounds were obtained in the peripheral position containing octadecyl 3-(3,5-di-tert-butyl-4-(3,4-dicyanophenoxy)phenyl)propionate derivatives. The structural properties of the newly obtained compounds were determined by infrared, proton NMR and mass spectrometry, and their spectroscopic properties were investigated by ultraviolet-visible and fluorescence spectrometry.