Preterm yenidoğanlarda immünglobulin düzeyleri
Preterm yenidoğanlarda immünglobulin düzeyleri
  1. Tez No: 772926
  2. Yazar: MUSTAFA NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASUMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve amaç: Yenidoğan döneminde enfeksiyonlar morbidite ve mortalitenin en sık nedenini oluşturmaktadır. Özellikle preterm yenidoğan bebeklerde term yenidoğanlara göre risk daha fazladır. Bu yüksek riskin nedeni ise henüz olgunlaşmamış bir bağışıklık sistemi ve düşük immünoglobulin düzeyi ile ilişkilidir. Bu çalışmada gestasyon yaşı 32. hafta ve altında doğan preterm yenidoğanlarda immünoglobulinlerin düzeylerini ve seyrini belirlemek, bunun sonucunda preterm yenidoğanların gestasyon yaşına göre normal immünoglobulin (Ig) G-A-M serum düzeylerini saptamak, ayrıca ikincil amaç olarak başta sepsis olmak üzere diğer neonatal mortalite ve morbidite nedenleri ile ilişkilerini incelenmek amaçlanmıştır. Materyal yöntem: Çalışmamızda birimimizde izlenen gestasyon yaşı 32. hafta ve altında doğan preterm bebeklerin verileri geriye dönük olarak incelendi. Major konjenital anomali veya kromozom anomalisi varlığı dışlama kriterleri olarak kabul edildi. Gestasyon yaşı 32. hafta ve altında doğan preterm yenidoğanların postnatal ilk 7 gün içerisinde alınan IgG-A-M serum düzeyleri incelendi. Ayrıca izlemlerinde rutin alınan immünoglobulin düzeyleri ile immünoglobulin destek tedavileri öncesi ve sonrası verileri incelendi. Birincil çıkarım olarak gestasyon yaşına göre preterm yenidoğanlarda normal serum IgG-A-M düzeyleri ve izlemlerindeki değişimler araştırıldı. İkincil çıkarım olarak bebeklerde postnatal adaptasyon süreçleri, respiratuar distres sendromu, bronkopulmoner displazi, patent duktus arteriosus, prematüre retinopatisi, intraventriküler kanama, nöbet, sepsis, sarılık, yoğun bakım yatış süresi, ölüm gibi klinik verilerin hastada saptanan immünoglobulin düzeyleri ile aralarındaki ilişki incelendi. Gestasyon yaşı farkını en aza indirmek için hastalar
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Sepsis is one of the leading cause of mortality and morbidity in newborns. The risk is higher in preterm newborns. Premature immune system and low levels of serum immunoglobulins (Ig) may be associated with higher risk of mortality in preterm newborns. In this study we aim to find out the serum immunoglobulin levels of preterm babies who are ≤ 32 weeks of, define normal range of serum immunoglobulin (G, A, M) levels for each gestational age and establish any associations between serum Ig levels and neonatal mortality/morbidity causes. Material and Method: The data of preterm newborns retrospectively collected from the file records. Babies with major congenital anomalies and chrosomal anomalies were excluded. The serum Ig G, A, M levels were examined in the first 7 days postnatally. The serum Ig levels of babies were recorded before and after intravenous immunoglobulin (IVIG) and IgM-enriched immunoglobulin (Pentaglobin®) replacement therapy. The newborns are divided in to two groups as