Simulation based scheduling in a textile plant
Bir tekstil fabrikasında benzetim tabanlı programlama
- Tez No: 77292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ŞENYURT TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans teziyle, bir tekstil firmasındaki programlama problemlerini çözmek için benzetim tabanlı bir programlama ortamı geliştirmek amaçlanmıştır. Firma dört ana bölümden oluşmaktadır. Her bölümün program modeli, modüler bir yapı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu tezin amacı modeldeki bölümlerin iş yüklerini dikkate alarak müşteriye gerçekçi teslim tarihleri verebilmektir. Kullanıcı ile benzetim tabanlı programlama programı arasında kullanıcı ara yüzeyi olarak Microsoft ACCESS® ilişkisel veri tabanı programı kullanılmıştır. Benzetim tabanlı programlama programı ARENA V2.2 ortamında geliştirilmiştir. Kullanıcı ara yüzeyi programını benzetim tabanlı programlama programına kaynaştırmak için Visual Basic programlama dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this thesis was to develop a simulation based scheduling environment for solving scheduling problems in a textile plant. The plant is consists of four main production departments. Each department has been realized on a model, in a modular structure. The objective of this thesis is to give realistic due dates to the customer, by considering the current work loads of the departments in the model. Microsoft ACCESS® relational database system is used as an interface between the user and the simulation based scheduling program. Simulation based scheduling program was developed in ARENA V2.2. Visual Basic programming language was used to integrate the user to the simulation based scheduling program.