Türkiye'de kadın militan kimliği ve psiko-sosyal nedenler
Female military identity in Turkey and psycho-social reasons
  1. Tez No: 772937
  2. Yazar: HAYRİYE NİSA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya tarihinin çok eski zamanlarından beri insanlar toplulukları parçalamak için çeşitli eylemlerde bulunmuşlardır. Bu eylemler devlet yapısının ortaya çıkmasıyla beraber otoriteye başkaldırıya dönüşerek çeşitli sebeplerle terör eylemleri ortaya çıkmıştır. İlk terör örgütlerinden bu zamana kadar örgütlerde farklı eylem tipleri görülmüştür. Fransız İhtilali ve Sanayi İnkılabından sonra değişen dünyada terör örgütleri de farklılaşmıştır. Bu farklılaşma yalnızca ideolojik veya eylemsel olarak değil, aynı zamanda militanlarının özellikleri bakımından da gözlenmiştir. Ülkemizde 80'li yıllardan beri faaliyet gösteren PKK'da kadın militanlar incelenmiştir. Özellikle 90'lardan sonra örgütün içindeki kadın varlığı, kadınların üzerine düşen görevler incelenmiştir. Kadınların örgüt içinde faal olarak görev almasının sebepleri ve sonuçları, kadın militan kimliğinin psiko-sosyal nedenleri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since ancient times in the history of the world, people have taken various actions to break up communities. With the emergence of the state structure, these actions turned into rebellion against the authority and terrorist acts emerged for various reasons. From the first terrorist organizations to this time, different types of actions have been seen in the organizations. Terrorist organizations have also differentiated in the changing world after the French Revolution and the Industrial Revolution. This differentiation was observed not only ideologically or operationally, but also in terms of the characteristics of its militants. Female militants in the PKK, which has been operating in our country since the 1980s, have been examined. Especially after the 90s, the presence of women in the organization and the duties of women were examined. An evaluation has been made on the reasons and consequences of women's active participation in the organization, and the psycho-social reasons for the female militant identity.