Öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarının bilgi işlemsel düşünme becerisi bağlamında incelenmesi: Bir Q metot analizi
Examination of teachers' in-class practices in context of computational thinking skills: A Q method analysis
- Tez No: 772938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarının bilgi işlemsel düşünme becerisi bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde nicel ve nitel süreçlerin bir arada kullanıldığı Q metodolojisi kullanılmıştır. Q metodu ile öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarında; çalışmaya katılan öğretmenlerin farklı gruplar altında toplanıp toplanmadığı ve toplanılan faktörlerin ne anlama geldiği ve bilgi işlemsel düşünme becerisinin alt boyutlarına ilişkin düşünceleri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 48 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma grubundaki öğretmenlerin çalıştıkları okulların sosyoekonomik düzeyi, çalıştıkları yıl (kıdem) ve cinsiyet değişkenleri toplanmış ve analiz sürecinde bu değişkenler dikkate alınmıştır. Çalışmanın Covid-19'a denk gelmesi dolayısıyla veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında verilerin analizi sürecinde“PQMethod 2.35”yazılımı, verilerin çözümlenmesi sürecinde temel bileşenler analizi kullanılmıştır. Q dizgisi aracılığıyla toplanan veriler PQMethod programına aktarılmıştır. Tüm veriler aktarıldıktan sonra analiz işlemine başlanmıştır. Analiz sürecinde ilk olarak faktör yük değerleri hesaplanmış ve kritik anlamlılık sınır değeri (0,52) belirlenmiştir. Araştırmada 48 katılımcının faktör sonuçları verilmiştir. Yapılan temel bileşen ve döndürme analizleri sonucunda 48 katılımcının 7 faktör altında toplandığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda öğretmenlerin bilgi işlemsel düşünme becerisine olumlu yaklaştıkları fakat sınıf içi uygulamalarında bilgi işlemsel düşünme becerisini oluşturan alt boyutları tam anlamıyla kullanmadığı belirlenmiştir. Yapılan araştırmalarda bilgi işlemsel düşünme becerisinin en önemli alt boyutu olarak görülen soyutlamanın, öğretmenler tarafından sınıf içi uygulamalarında bilinçli olarak kullanmadıkları gözlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların kıdem, çalıştıkları okulların sosyoekonomik düzeyleri ve cinsiyet değişkenleri açısından bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine teachers' classroom practices in the context of computational thinking skills. Q methodology, in which quantitative and qualitative processes used together, used in the research process. In classroom practices of teachers with the Q method; whether the teachers participating in the study were gathered under different groups and what the collected factors mean, and their thoughts on the sub-dimensions of computational thinking skills were examined. The study group of the research is consisted of 48 elementary school teachers. The socioeconomic level of the schools where the teachers in the study group work, the years they worked (seniority) and the gender variables were collected, and these variables taken into account in the analysis process. Since the study coincided with Covid-19, the data collected online. Within the scope of the research,“PQ Method 2.35”software was used in the data analysis process, and principal component analysis was used in the data analysis process. The data collected through the Q string were transferred to the PQ Method program. After transferring all the data, the analysis process was started. During the analysis process, factor loading values were calculated first and the critical significance limit value was determined as (0.52). Factor results of 48 participants were given in the study. As a result of principal component and rotation analysis, it was determined that 48 participants were gathered under 7 factors. As a result of this research, it was determined that the teachers approached the computational thinking skill positively, but they did not fully use the sub-dimensions that make up the computational thinking skill in their classroom practices. It has been observed that abstraction, which is seen as the most important sub-dimension of computational thinking skills in studies, is not used consciously by teachers in their classroom practices. As a result of the research, no difference was found in terms of seniority of the participants, socioeconomic levels of the schools they work in and gender variables.