İngiltere, ABD ve Siyonizm üçgeni: El Nakba'ya giden yol
England, USA and Zionism triangle: The road to El Nakba
- Tez No: 772939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL PEKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tanrı tarafından Filistin topraklarının kendilerine vaat edildiğine inanan Yahudiler, tarihsel süreçte dünyanın dört bir tarafına dağılmasına rağmen Siyon dedikleri kutsal Filistin topraklarına dönmekten asla vazgeçmemişlerdir. 19. yy'da Avrupa başta olmak üzere dünyada artan Anti-Semitizm hareketi Yahudilerin Filistin'e dönmek için örgütlü bir çerçevede hareket etmesinin önünü açtı. Theodor Herzl öncülüğünde kurulan Dünya Siyonist Teşkilatı, Osmanlı Devleti'nden beklediği desteği alamayınca Filistin'de Yahudi devletini kurma gayesini güçlü, emperyalist bir devletin himayesine girerek sağlamaya çalıştığı görülmektedir. Nitekim Hindistan sömürge yollarının güvenliğini sağlamaya çalışan İngiltere ile Filistin'de emperyalist çıkarlara hizmet edeceğini beyan eden Siyonistler arasında iş birliği sağlandı. Balfour Bildirisi ile nüfusunun yüzde doksanı Müslüman olan Filistin'de İngilizler tarafından Yahudilere yurt vaat edildi. Ayrıca Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Filistin'de başlayan İngiliz manda yönetimi döneminde Yahudilerin devlet kurması için gerekli olan siyasi, ekonomik, askeri ve sosyal örgütlenmelerin de önü açıldı. Arapların bu duruma tepki göstermesi ile günümüze kadar sürecek Arap-Yahudi çatışmaları böylelikle başlamış oldu. İkinci Dünya Savaşı ile beraber Siyonizm ile İngiltere arasında çıkar çatışmalarının ortaya çıkması Siyonistleri ABD'ye yöneltmiştir. Amerikan Yahudi lobilerinin baskısı sayesinde Amerikan Kongre'si ve yönetiminin desteği alınmış ve Birleşmiş Milletlere taşınan Filistin sorununda Yahudilerin lehine sonuç alınması sağlanmıştır. Neticede 1948 yılında önce İngilizlerin daha sonra ABD'nin desteği ile İslam coğrafyasının içinde ve Müslümanların kutsal kabul ettiği Filistin topraklarında Siyonistler tarafından İsrail Devleti resmen kuruldu. Filistinli Müslümanlar, 1948 yılını İsrail Devleti'nin kurulmasından ve devamında yaşanan Arap-İsrail Savaşı'nın doğurduğu sonuçlardan ötürü El Nakba (Felaket) diyerek anar.
Özet (Çeviri)
The Jews, who believe that the Palestinian lands were promised to them by God, have never stopped returning to the holy land of Palestine, which they call Zion, despite the fact that they dispersed all over the world in the historical process. Anti-Semitism movement, which increased in the world especially in Europe in the 19th century, paved the way for Jews to act in an organized framework to return to Palestine. When the World Zionist Organization, which was founded under the leadership of Theodor Herzl, could not get the support it expected from the Ottoman Empire, it seems that it tried to establish the Jewish State in Palestine by entering the auspices of a powerful, imperialist government. As a matter of fact, cooperation was established between Britain, which was trying to ensure the security of Indian colonial routes, and the Zionists, who declared that they would serve imperialist interests in Palestine. With the Balfour Declaration, a homeland was promised to the Jews by the British in Palestine, where ninety percent of the population is Muslim. In addition, the political, economic, military and social organizations necessary for the Jews to establish a state during the British Mandate period that started in Palestine after the First World War were paved the way. With the reaction of the Arabs to this situation, the Arab-Jewish conflicts that have continued until today began. With the Second World War, the emergence of conflicts of interest between Zionism and England led the Zionists to the USA. Thanks to the pressure of the American Jewish lobbies, the support of the American Congress and the administration was obtained, and a result in favor of the Jews was achieved in the Palestine issue that was brought to the United Nations. As a result, in 1948, with the support of the British and then the USA, the State of Israel was officially established by the Zionists in the Islamic geography and in the Palestinian territories considered sacred by Muslims. Palestinian Muslims commemorate 1948 as Al Nakba (Disaster) because of the establishment of the State of Israel and the consequences of the Arab-Israel War that followed.