Z kuşağı ile ebeveynleri arasındaki iletişim sorunları
Communication problems between generation Z and their parents
- Tez No: 772940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ GÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, diğer kuşaklardan farklılık gösteren Z kuşağının ebeveynleriyle olan iletişim düzeyleri çeşitli başlıklar altında belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılarak veriler elde edilmiştir. Z kuşağının ebeveynleriyle olan; ailevi ilişkiler, okul ve arkadaş çevresi ve bireysel özgürlükler faktörlerinden oluşan iletişim düzeylerini belirlemek için Adıyaman Üniversitesi Kâhta Meslek Yüksekokulu'nda eğitim gören 267 öğrenciye nicel araştırma yöntemi olan anket uygulanmıştır. Ayrıca, aynı örneklem grubundan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle yedisi kadın, yedisi erkek olmak üzere toplam 14 öğrenci ile görüşme yapılarak, Z kuşağının ebeveynleriyle yaşadıkları iletişim sorunları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmış, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Z kuşağının ebeveynleriyle iletişim düzeylerinin güçlü olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya dâhil edilen Z kuşağı bireylerinin ebeveynleriyle olan iletişim düzeyleri cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Kadınların ebeveynleriyle olan iletişim düzeyinin erkeklere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca, düzenli bir gelire sahip olmayan ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişim düzeylerinin, düzenli bir gelire sahip olan ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişimlerinden daha düşük olduğu belirlenmiştir. Çalışmada Z kuşağının ebeveynleriyle olan iletişim problemlerini belirlemek ve araştırmayı detaylandırmak amacıyla yapılan betimsel analiz sonucunda, Z kuşağının ebeveynleriyle en fazla okul başarısı ile bu başarının başkalarıyla kıyaslanması ve geleneklere bağlılık konularında sorun yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the communication levels of the Z generation, which differs from other generations, with their parents were tried to be determined under various headings. For this purpose, data were obtained by using quantitative and qualitative research methods together. With the parents of Generation Z; A questionnaire, which is a quantitative research method, was applied to 267 students studying at Adıyaman University Kahta Vocational School in order to determine the communication levels consisting of family relations, school and friends, and individual freedoms. In addition, a total of 14 students, seven female and seven male, from the same sample group were interviewed using semi-structured interview technique, and it was tried to determine the communication problems of Generation Z with their parents. SPSS 22 package program was used in the analysis of the quantitative data obtained, and the descriptive analysis method was used in the analysis of the qualitative data. As a result of the study, it was determined that the communication levels of the Z generation with their parents were strong. The communication levels of the Z generation individuals included in the study with their parents differ according to gender. It is seen that the communication level of women with their parents is higher than that of men. In addition, it was determined that the communication levels of parents who do not have a regular income with their children are lower than those of parents with a regular income with their children. In the study, as a result of the descriptive analysis carried out to determine the communication problems of the Z generation with their parents and to detail the research, it was determined that the Z generation had the most problems with their parents in terms of school success and comparing this success with others and adherence to traditions.