Havaalanı üstyapılarının tasarımı ve iyileştirilmesi yöntemleri
Design and rehabilitation methods of aerodrome pavements
- Tez No: 100956
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
HAVAALANI ÜSTYAPILARININ TASARIMI VE İYİLEŞTİRİLMESİ YÖNTEMLERİ ÖZET Teorik ve teknolojik gelişmeler havaalanı üstyapı tasarımına yeni yaklaşımlar getirmiştir. Uçak tipleri, ağırlıkları,tekerlek yerleşimleri, hızlan değişmekte ve tasarımda yeni zemin mekaniği teorileri kullanılmaktadır. Bu tezin ana amacı, havaalanı üstyapı tasarımında kullanılan yöntemlerin değerlendirilmesi ve iyileştirme seçeneklerinin belirlenmesidir. 1. Bölümde tasarım yöntemlerinin adlan ve kullanıldıklan yerler hakkında bilgi verilmiştir. Ampirik yöntemler ülkemizde DLH Genel Müdürlüğünde, NATO. ENF. Dairesi Başkanlığında ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında kullanılmaktadır. 2. Bölümde tasanmı ilgilendiren uçak özellikleri hatırlatılarak ampirik ve analitik kategorileri altında yöntemler incelenmiştir.Ampirik yöntemlerden ACN/PCN,LCN, A.B.D. Yöntemlerine, analitik yöntemlerden Asfalt Enstitüsü yöntemine yer verilmiş, örneklerle anlatım desteklenmiştir. ACN/PCN yönteminde ilgili matematik modeller, bilgisayar programlan, grafiksel yöntemlere yer verilmiştir. A.B.D. Yönteminde ilgili temel araştırmalan,zemin değerleri, don etkisi, üstyapı tasanmı anlatılmıştır. Asfalt Enstitüsü yönteminde tasanm esaslannm ardından örnek verilmiş, bu yönteme göre iyileştirmenin nasıl yapılacağından bahsedilmiş ve bir kaplama kalınlığı tasanmı yapılmıştır. 3. Bölüm iyileştirme yöntemlerine aynlmıştır.Esnek ve rijit üstyapılar için inceleme yapılmış, oluklama detaylarına değinilmiştir. 4. Bölümde yöntemler karşılıklı değerlendirilmiş, uçak özellikleri, iklim ve çevre şartlan, üstyapı,yapılan kabuller, hesap yöntemleri gibi parametreler açısından tartışılmıştır. 5. ve son Bölümde ülkemiz ve dünya açısından karşılaştırma yapılmış, eksikliklerin giderilmesi için yapılacaklar hakkında önerilere yer verilmiştir. Bu çalışma, havaalanı üstyapı tasanmının kompleks bir mühendislik problemi olduğunu ortaya koymuş,özel bir bilgi, tecrübe, bilgisayar programları desteği ve ekipman ihtiyacını vurgulamıştır. Analitik yöntemlerin hala ülkemizde kullanılmaması üzücüdür ve iyileştirmeden önceki periyodik durum etüdlerinde aksaklıklar mevcuttur. Konuyla İlgili şartnamelerin yayınlanarak ulusal koşullara uygun hale getirilmesi aciliyet göstermektedir.
Özet (Çeviri)
DESIGN AND REHABILITATION METHODS FOR AERODROME PAVEMENTS SUMMARY Development of new theories and technologies have brought new approaches to design of aerodrome pavements. Aircraft types, weights, gear configurations, speeds change by time and new soil mechanic theories are applicated in designing. The main goal of this study is to analyse and discuss the methods used for the pavement design of aerodromes and determine the rehabilitation alternatives. In Chapter 1, there's an introduction for design methods. Ampirical methods are applicated by DLH General Directorate, Head of NATO.ENF. Unit and TURKISH AIRFORCE in our country. The history of the methods is explained in the beginning of Chapter 2 and both the ampiric and analytic methods follow it with examples, curves, figures and tables. Chapter 3 includes the rehabilitation methods in two categories for rigid and flexible pavements and knowledge about grooving. In Chapter 4, methods are evaluated according to many parameters and discussed internationally. In the last 5 th. Chapter, a conclusion is made according to our country and the world's applications and suggestions are given for the absent executions. Finally, this study concluded that pavement design and rehabilitation of aerodromes is a complex engineering problem. It needs a specific know-how, computer programs and equipment. And this study shows that analytic methods are still not used in our country and rehabilitation is made after deteriorations happen. There should be related programs in the project offices and national specifications must be prepared and present conditional surveys must be carried on site periodically. XI