Failure analysis of two dimensional carbon-epoxy composite pinned-joint
Pim bağlantılı karbon epoksi kompozitinin iki boyutlu yırtılma analizi
- Tez No: 77297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, farklı doğrultulara sahip, delikli bir karbon epoxy kompozit plakanın yırtılma mukavemetini ve yırtılma modunu incelemektir. Plakanın uc kısmının ve genişliğinin deliğin çapma oram sırasıyla birden beşe ve ikiden dörde kadar değiştirilmiştir. Plakanın deliği rijid bir pim yardımıyla değişken y ayılı yüke maruz bırakılmıştır. Yırtılma mukavemeti ve modu nümerik ve deneysel olarak incelenmiştir. Nümerik hesaplamada sonlu elemanlar metodu kullanılmıştır. Problemde iki boyutlu dört düğümlü bir izo parametric sonlu eleman modeli seçilmiştir. Sonlu eleman modeli ve yırtılma analizi, geliştirilen bir bilgisayar programı yardımıyla elde edilmiştir. Bu çalışmada Tsai-Hill ve fiber tensile-compressive yırtılma criterleri kullanılmıştır. Sonuçlar karşılaştırılmış ve uygunluk içinde olduğu görülmüştür. Yırtılma mukavemeti ve yayılması kuvvet, açı ve boyutlara bağlı olarak şekillerde ve grafiklerde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate bearing strength and failure mode in a carbon epoxy composite plate of arbitrary orientation with a circular hole. The edge and side distances of plate are changed from 1 to 5 and 2 to 5 respectively. The hole of plate is subjected to a traction force by a rigid pin. The failure load and mode analysed numerically and experimentally. FEM (finite element method) is used for numerical calculation. In the problem two dimensional four node quadrilateral isoparametric finite element model has been chosen. A special computer program has been developed to obtain mesh generation and calculate failure analysis. In this study, Tsai-Hill and Fiber tensile-compressive failure criterias are used. The results of the failure criterias are compared and found quite reasonable. Bearing strength and failure propagation which are depending on applied force and orientation angle and dimensions of the plate are shown in figures and graphes.