25 Numaralı Ayntâb Şerʻiyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi (H. 1067-1069 - M. 1657-1659)
Transcription and analysis of Ayntâb Sharia Registry Numbered 25 (H. 1067-1069 - M. 1657-1659)
- Tez No: 772966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA ZEHRA ÖZHARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 545
Özet
Osmanlı Devleti 622 yıla yayılan bir geçmişe sahiptir. Arkasında geniş bir arşiv kaynağı bırakmıştır. Şerʻiyye sicilleri bahsedilen arşiv kaynakları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Mahkemeler tarafından tutulan bu kayıtlar idari, sosyal, kültürel ve ekonomik bakımlardan zengin bir içeriğe sahip olması dolayısıyla araştırmacılara büyük fırsatlar sağlar. Araştırma konusu olan 25 Numaralı Ayntâb Şerʻiyye Sicili toplamda 200 sayfa, 675 belgeden oluşmaktadır. Belgeler transkribe edilmiş ve özetlenmiştir. Daha sonra ise konularına göre sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerle M. 1657-1659 yılları arasında Ayntâb şehrinin tarihinin aydınlatılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire has a history of 622 years, leaving behind an extensive archival resource. Sharia registers constitute an important part of these archival sources. These records kept by the courts provide great opportunities for researchers as they include rich content in terms of administrative, social, cultural and economic aspects. Ayntâb Shari'ah Registry No. 25, which is the focus of this research, consists of 200 pages and 675 documents in total. The documents were transcribed and summarized. They were then classified and evaluated according to their subjects. Through the data obtained, it was aimed to shed light on the history of the city of Ayntâb between the years 1657-1659.