Tüketicilerin görsel, işitsel ve dokunsal duyularının marka algılarına etkisi
The effect of consumers' visual, audious and tactile senses on brand perceptions
- Tez No: 772967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇAYIRAĞASI, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son dönem pazarlama anlayışı tüketicilerin görsel, işitsel ve dokunsal duyularını etkilemeye odaklanmıştır. Bu duyuların tüketicilerin tüketim tercihleri, marka sadakati, marka algısı vb. birçok konuda etkili olduğu yadsınamayacak bir gerçektir. Bu araştırmanın amacıgörsel, işitsel ve dokunsal duyuların tüketicilerin otomobil marka algılarına etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda Mart 2022- Nisan 2022 tarihleri arasında Gaziantep ve Kilis illerinde 18 yaşından büyük olmak üzere 405bireyi kapsayan alan araştırması yapılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler betimsel istatistik istatistiksel analiz yöntemlerinden; frekans ve yüzde dağılımı, bağımsız Örneklem T- testi, ANOVA analizi, korelasyon analizi ve basit Regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, bu araştırmanın amacına uygun olarak, tüketicilerin görsel, işitsel ve dokunsal duyularının marka algılarına önemli ve güçlü etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent marketing understanding has focused on influencing the visual, auditory and tactile senses of consumers. Consumer preferences of these senses, brand loyalty, brand perception, etc. It is an undeniable fact that it is effective in many areas. The purpose of this research is to investigate the effects of visual, auditory and tactile senses on consumers' automobilebrand perceptions. In this context, a field study covering 405 individuals older than 18 years of age was conducted in Gaziantep and Kilis provinces between March 2022 and April 2022. The data obtained as a result of the research are descriptive statistics statistical analysis methods; frequency and percentage distribution, Independent Sample T-test, ANOVA analysis, Correlation analysis and Simple Regression analysis were performed. As a result of the research, it has been determined that the visual, auditory and tactile senses of consumers have a significant and strong effect on brand perceptions, in accordance with the purpose of this research.