Asya ve Avrupa sermaye piyasaları arasında etkileşim ve belirsizliklerin rolü
Interaction between the Asian and European capital markets and role of uncertainty
  1. Tez No: 772965
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Hisse senedi piyasalarının entegrasyonu uluslararası yabancı sermaye yatırımları ve piyasa etkinliği açısından çok önemlidir. Hisse senedi piyasaları arasındaki entegrasyonun piyasalar arası getiri ve oynaklık yayılımları üzerinde önemli etkisi vardır. Bu nedenle hisse senedi piyasaları arasındaki entegrasyon ve uzun dönem ilişkisinin bilinmesi küresel yatırımlar, uluslararası portföy yönetimi ve risk değerlendirmesi için önemlidir. Dolayısıyla hisse senedi piyasaları arasındaki entegrasyon derecesi ve uzun dönem ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmak yatırımcılara piyasada oluşacak risklerden korunmada yardımcı olmaktadır. Çalışmada 2006-2021 dönemini kapsayan Borsa İstanbul ile çalışma kapsamında incelenen Asya, Avrupa, iki önemli ABD borsaları, belirsizlik endeksleri ve VİX endeksi arasındaki eşbütünleşme derecesi, getiri ve oynaklık yayılımı incelenmiştir. Borsa İstanbul ile şeçilmiş Asya, Avrupa ve ABD hisse senedi ve belirsizlik endeksleri arasındaki uzun dönem ilişkisi 2006-2021 dönemine ait 192 aylık kapanış verisi kullanılarak ARDL (Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Model) modeli ile araştırılmıştır. Borsa İstanbul ile gelişmiş ve gelişmekte olan Asya, Avrupa ve ABD borsaları arasındaki getiri ve oynaklık yayılımı ise 2006 - 2021 dönemini kapsayan borsaların günlük logaritmik getiri verisi kullanılarak GARCH modelleri ile araştırılmıştır. Veriler finance.yahoo, investing.com ve policyuncertainty.com veri tabanlarından temin edilmiştir. Çalışmada ARDL sınır testi sonuçlarına göre Borsa İstanbul ile AEX (Hollanda), DAX (Almanya), DJI (ABD), GSPC (ABD), N225 (Japonya), N100 (Euronext Paris), KS11 (Güney Kore), Niffty50 (Hindistan), SZSE (Çin) ve WİG100 (Polonya) hisse senedi piyasalarının uzun dönemde eşbütünleşik olduğu bulunmuştur. GARCH modelleri tahmin sonuçlarına göre ise analiz kapsamında incelenen çoğu hisse senedi piyasasının Borsa İstanbul üzerindeki etkisinin istatiksel olarak anlamlı ve pozitif bulunmuştur. Ayrıca Borsa İstanbul'un oynaklığının asimetrik yapıda olduğu, oynaklık ve oynaklık kalıcılığının yüksek olduğu bulunmuştur. Bunların dışında kötü haber ve negatif şokların Borsa İstanbul'un oynaklığı üzerinde iyi haber ve pozitif şoklardan daha fazla etkili olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Integration of stock markets is very crucial for international foreign capital investments and market efficiency. Integration between stock markets also has a significant impact on cross-market returns and volatility spillovers. For these reasons knowing the integration and long-term relationship between stock markets is important for global investments, international portfolio management and risk assessment. Therefore having information about the degree of integration and long-term relationships between stock markets helps investors to protect themselves from the risks that may arise in the market. In the study, the degree of cointegration, return and volatility spillovers between Borsa Istanbul and Asia, Europe, two important US stock markets, uncertainty indices and VIX index covering the period of 2006-2021 were examined. The long-term relationship between Borsa Istanbul and selected Asian, European and US stock and uncertainty indices was investigated with the Autoregressive Distributed Lag Model (ARDL) model by using 192-monthly closing data for the period 2006-2021. The spillover of return and volatility between Borsa Istanbul and developed, developing Asian, European, US stock markets and VİX indice were investigated with GARCH-M, TGARCH and EGARCH models by using daily logarithmic return data of stock markets covering the period 2006-2021. Data used in the analysis were obtained from finance.yahoo.com, www.investing.com, www.policyuncertainty.com databases. In the study according to the ARDL long run form and bounds test results It has been found that Borsa Istanbul is co-integrated in the long run with the indices of AEX, DAX, DJI, GSPC, N225, N100, KS11, Niffy50, Karaiçi100, SZSE and WİG100. According to the GARCH models' results the effect of the lagged returns of most of the stock markets examined within the scope of the analysis on Borsa Istanbul was found positive and statistically significant. In addition, it was found that the volatility of Borsa Istanbul is asymmetrical and volatility and the persistence of volatility shocks were high in Borsa Istanbul. Besides It has been determined that bad news and negative shocks affect the volatility of Borsa İstanbul more than good news and positive shocks.