Beneficiation of Balıkesir talc ores
Balıkesir talk cevherlerinin zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 77298
  2. Yazar: ORHAN AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR CÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Balıkesir yöresi talk cevherinin değerlendirilmesi ve yüksek tenörlü satılabilir bir konsantrate elde edilmesidir. Bu amaçla manyetik ayırma, konvensiyonel flotasyon ve kolon flotasyonu gibi yöntemlerin kombinasyonları denenmiştir. Yapılan deneylerde manyetik ayırma ve kolon flotasyonu ile tatmin edici sonuçlar elde edilemezken, Balıkesir yöresi talk cevherinin zenginleştirilmesinde en yüksek verim ve tenörü sağlayan yöntemin konvensiyonel flotasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this research was to evaluate the talc ore from Balıkesir and to obtain a marketable high grade concentrate. Different techniques in combined circuits such as magnetic separation, conventional flotation, and column flotation were tested to fulfil this. According to the results of experiments, the best method for the enrichment of this talc ore is conventional flotation, which provides the highest grade and recovery.