Matematik öğretmenlerinin pandemi sürecindeki uzaktan öğretime ilişkin görüşleri
Opinions of mathematics teachers on distance education in the pandemic process
  1. Tez No: 699046
  2. Yazar: AZİZ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı matematik öğretmenlerinin pandemi sürecindeki uzaktan öğretime ilişkin görüş ve değerlendirmelerini ortaya koymaktır. Araştırma, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet okullarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları; ilköğretim ve ortaöğretimde görev yapmakta olan 162 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya, 80 kişi Kırıkkale ilinden ve 82 kişi ise 36 farklı ilden katılmıştır. Araştırma kesitsel tarama modeline göre kurgulanmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı ise araştırmacı tarafından geliştirilen, 28 çoktan seçmeli, 11 çok seçenekli ve 9 açık uçlu soru olmak üzere toplam 48 sorudan oluşan anket formdur. Veri toplama aracı Google formdan hazırlanan anket ile katılımcılara uygulanmıştır. Anket formunun uygulaması gerekli izinler alındıktan sonra 01.02.2021 - 04.04.2021 tarihler arasında yapılmıştır. Araştırma sorularına ait verilerin analizinde SPSS Statistics 24 programından yararlanılmıştır. Araştırmanın çoktan seçmeli ve çok seçenekli sorularına ait verilerin analizi frekans analizi ile yapılmıştır. Araştırmanın açık uçlu sorularına ait veriler ise nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi ile analiz yapılmıştır. Araştırmanın veri analiz sonuçlarına göre; matematik öğretmenleri uzaktan eğitim sürecinde derse bağlanmada en çok EBA platformunu ve Zoom yazılımını kullandıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde en çok kullandıkları öğretim materyalleri ise test ve Z-Kitap olmuştur. Öğretmenlerin Pandemi sürecindeki uzaktan eğitime ilişkin görüş ve önerileri incelendiğinde öğrencilerin derse katılımlarının düşük olduğu ve uzaktan eğitime bağlanmak için öğrencilere gerekli donanım desteğinin sağlanması gerektiği ifade edilmiştir. Öğretmenler, uzaktan eğitimin avantajı olarak zamandan tasarruf, dezavantajı olarak internet erişim sıkıntısı olduğunu belirtmiştir. Ortaya çıkan sonuçlardan bir diğeri ise öğretmenlere göre uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime göre yetersiz kaldığı sonucudur. Araştırmada pandemi sürecinden sonra yüz yüze telafi eğitimi yapılması gerektiği, EBA TV'den işlenilen matematik derslerinin yüzeysel, geleneksel ve kolay olduğu, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin sağlıklı değerlendirilmesi yapılmadığı ve pandemi sürecinde özel okullar ile devlet okulları arasında öğrenci öğrenmelerini etkileyecek şekilde bir farklılığın oluştuğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca pandemi sürecinde maddi imkânsızlıktan dolayı uzaktan eğitime bağlanamayan öğrencilere yönelik verilen desteğin yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştır. Öğretmenler yönelik uzaktan eğitim uygulamaları ile ilgili hizmet içi kurslar düzenlenebilir. Uzaktan eğitimin daha sağlıklı yürütülmesi adına internet sorunları ve EBA'da yaşanan teknik aksaklıklar giderilebilir. EBA TV'de verilen ders içerikleri daha yapılandırmacı eğitim sistemine uygun hale getirilebilir. Eğitimde fırsat eşitliği sağlama adına maddi imkânı olmayan öğrencilere yönelik internet, tablet vb. altyapı yardımı verilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the opinions and evaluations of mathematics teachers on distance education during the pandemic process. The research was carried out in private and public schools in Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year. Participants of this research; It consists of 162 mathematics teachers in primary and secondary schools. 80 people from 36 different cities attended to this research. The research was designed according to the cross-sectional survey model. The data collection tool of the research is a questionnaire developed by the researcher, consisting of a total of 48 questions, 28 multiple choice, 11 multiple choice and 9 open-ended questions. The data collection tool was applied to the participants with a questionnaire prepared from the Google form. The application of the questionnaire was made between 01.02.2021 and 04.04.2021 after the necessary permissions were obtained. SPSS Statistics 24 program was used in the analysis of the data of the research questions. The analysis of the data belonging to the multiple-choice and multiple-choice questions of the research was done by frequency analysis. The data to the open-ended questions of the research were analyzed by content analysis, one of the qualitative research methods. According to the data analysis results of the research; It has been determined that mathematics teachers mostly use the EBA platform and Zoom software to connect to the course in the distance education process. Teaching materials mostlyused bythe tearchers during the distance education process were tests and Z-Books. When the opinions and suggestions of the teachers regarding distance education during the pandemic process were examined, it was stated that the students' participation in the course was low and the necessary hardware support should be provided to the students in order to connect to distance education. Teachers stated that the advantage of distance education is time saving, and the disadvantage of internet access is the problem. Another result is that distance education is inadequate compared to face-to-face education, according to teachers. In the research, it was revealed that face-to-face make-up education should be done after the pandemic process, that the mathematics lessons taught on EBA TV are superficial, traditional and easy, that students are not evaluated properly in the distance education process, and that there is a difference between private schools and public schools that affects student learning during the pandemic process. . In addition, it was revealed that the support given to students who could not connect to distance education due to financial impossibility during the pandemic process was insufficient. In-service courses related to distance education applications for teachers can be organized. In order to carry out distance education in a healthier way, internet problems and technical problems in EBA can be eliminated. The course contents given on EBA TV can be adapted to a more constructivist education system. In order to provide equal opportunity in education, internet, tablet, etc. for students who do not have financial means. infrastructure assistance.