Türk Vergi Hukukunda hata kavramı ve düzeltme yolu
Error notion in Turkish Tax Law and correction procedure
- Tez No: 772981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SATILMIŞ ERTUĞRUL AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Vergilendirme işlemlerinde yapılan hatalar, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ile öngörülen düzeltme yolu ile giderilebilmektedir. Düzeltmenin konusunu aynı Kanun ile tanımlanan vergi hataları oluşturmaktadır. Düzeltme yolunun öngörülmesindeki amaç, vergi hatalarının sebebiyet verdiği hukuka aykırılıkların, yargılama yoluna gidilmeksizin hızlı ve pratik bir şekilde giderilmesidir. Ancak düzeltme yoluyla giderilebilecek vergi hatalarının kapsamının belirlenmesine ve düzeltme başvurusunun reddi halinde yargı yoluna başvuru usulünün ne şekilde olacağına ilişkin hususların yanlış değerlendirilmesi halinde, ilgililerin hak kaybına uğraması söz konusu olabilir. İdari aşamada çözüm yöntemi olarak öngörülen bu yola ilişkin olarak; vergi hatalarının kapsamının belirlenmesi, düzeltme başvurusu ile başvurunun reddi halinde yargı organlarına başvuru usulünün incelenmesi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Errors in taxation procedures can be corrected due to correction procedure according to Tax Procedure Law. Correction procedure can be implemented with tax errors which are defined in the same code. Purpose of this arrangement is, quick and easy resolution of illegalities which caused by tax errors without appealing judicial remedy. However, wrong convictions, which may occur during determination of the tax errors' scope and judicial procedure after rejection of the correction application, can cause forfeiture for the taxpayers. This study's subject is specifying the extent of tax errors, procedure of correction application and judicial remedy in case of rejection of mentioned application.